Debut senzaţional pentru micuţa Islandă

Fotbal / EURO 2016, Grupa F, etapa 1: PORTUGALIA - ISLANDA 1-1

Sport 15 Iunie 2016 / 00:24 904 accesări
Mijlocaşul Birkir Bjarnason a marcat primul gol din istoria participării naţionalei Islandei la un turneu final major

Prima etapă din faza grupelor s-a încheiat marţi seară, pe Stade Geoffroy Guichard din Saint-Etienne, unde Portugalia, marea favorită din Grupa F, a întâlnit micuţa Islandă, o formaţie aflată la primul său turneu major din istorie. Nordicii, care erau consideraţi victime sigure înaintea partidei, au reuşit să-i strice sărbătoarea lui Cristiano Ronaldo, care în acest joc a egalat recordul de selecţii la naţională al lui Luis Figo (127) şi spera să devină primul fotbalist din istorie care înscrie la patru turnee finale de Campionat European, după cele din 2004, 2008 şi 2012. Nu a fost să fie însă pentru vedeta lui Real Madrid, care nu s-a remarcat decât prin ratările sale uriaşe...

Sigthórsson, golgeterul Islandei, a avut primele ocazii de gol, două în aceeaşi fază din minutul 3, când s-a remarcat portarul Rui Patrício, autor a două intervenţii senzaţionale. În continuare, lusitanii s-au instalat la cârma partidei, dar şi-au bătut joc cu nonşalanţă de o mulţime de faze favorabile (Nani 21, Ronaldo 23, 25). Totuşi, la pauză Portugalia a intrat în avantaj, graţie lui Nani, care a marcat cu capul din centrarea lui André Gomes, în minutul 31. A fost golul cu numărul 600 din istoria turneelor finale de Campionat European!

La cinci minute după pauză, Birkir Bjarnason a profitat de eroarea de marcaj a lui Vieirinha şi l-a executat din 7 metri pe Rui Patrício: 1-1! A fost primul gol din istoria participării islandezilor la un turneu final, care avea să le aducă şi primul punct în clasament, pentru că asaltul portughez la poarta lui Halldórsson avea să rămână steril până la finalul întâlnirii. Chiar dacă Fernando Santos a forţat cu patru atacanţi în ultimele minute, Islanda s-a apărat excelent şi speră acum îndreptăţit că poate obţine calificarea în optimi! Orice s-ar spune, Austria şi Ungaria nu sunt Portugalia...

Au evoluat formațiile: PORTUGALIA (selecționer Fernando Santos): Rui Patrício - Vieirinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Raphäel Guerreiro - João Mário (76 Ricardo Quaresma), Danilo, André Gomes (84 Éder) - João Moutinho (71 Renato Sanches) - Nani, Cristiano Ronaldo; ISLANDA (selecționeri Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson): Halldórsson - B. Sævarsson, R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Gudmundsson (90 A. Bjarnason), A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (81 Finnbogason), Bödvarsson. Cartonaşe galbene: B. Bjarnason (55), Finnbogason (90+4). Meciul a fost arbitrat la centru de Cüneyt Çakır (Turcia).