Despărțire amiabilă între FC Viitorul și Brandan

Sport 18 Noiembrie 2016 / 19:05 586 accesări
Pentru Pablo Brandan (nr. 19), meciul cu FC Steaua de la București a fost ultimul în tricoul Viitorului

Gruparea constănțeană FC Viitorul a anunţat vineri, prin intermediul site-ului oficial, rezilierea pe cale amiabilă a contractului cu fotbalistul argentinian Pablo Brandan, în vârstă de 33 de ani. Ruptura dintre jucător şi oficialii constănţeni s-a produs la meciul cu FC Steaua București din 6 noiembrie, pierdut de Viitorul cu 0-2. Atunci, fundaşul central a comis un penalty în minutul 17 al partidei, din care FCSB a deschis scorul, iar ulterior prestaţia sa slabă a continuat, fiind schimbat de managerul tehnic Gheorghe Hagi în minutul 34. La pauza întâlnirii disputate pe Arena Națională din București, Brandan a plecat nervos de la stadion, fără acordul oficialilor constănțeni, care s-au văzut nevoiţi să-l cheme înapoi pentru controlul anti-doping!

„FC Viitorul şi Pablo Brandan au convenit încetarea raporturilor contractuale. Rezilierea s-a produs pe cale amiabilă, astfel că Brandan se desparte de FC Viitorul după ce a evoluat în 16 partide, în toate competiţiile. FC Viitorul îi mulţumeşte lui Pablo Brandan pentru colaborare şi îi urează mult succes în carieră!”, scrie pe site-ul clubului constănțean Viitorul.

Campion în Liga 1 cu Unirea Urziceni, în 2009, Pablo Brandan a evoluat în 16 meciuri pentru FC Viitorul. În Liga 1, argentinianul a mai jucat la FC Steaua București, Universitatea Craiova şi ASA Tîrgu Mureş.