Deținătoarea titlului, eliminată de la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: ITALIA - SPANIA 2-0

Sport 27 Iunie 2016 / 21:29 544 accesări
Faza primului gol al Italiei, înscris de Chiellini (nr. 3)

Italia a abordat perfect meciul cu Spania din optimile de finală ale EURO 2016 și a obținut o calificare pe deplin meritată în sferturi, după victoria cu 2-0 obținută luni seară pe Stade de France din Saint-Denis. Antonio Conte și-a făcut foarte bine temele după eșecul ibericilor în fața Croației și a demonstrat de ce Roman Abramovici l-a desemnat ca succesor al lui Jose Mourinho la Chelsea Londra.

Squadra Azzurra a controlat jocul în prima repriză, făcând din portarul spaniol David de Gea cel mai bun jucător de pe teren! Portarul lui Manchester United a intervenit senzațional la ocaziile lui Pellè din minutul 8 (lovitură de cap după un corner) și Giaccherini din minutele 11 (foarfecă pe spate, respinsă în bară) și 45 (șut superb, după o pătrundere pe stânga). În minutul 29, Ramos a fost aproape de autogol, faza anunțând deschiderea scorului, petrecută în minutul 33, când Italia a beneficiat de o lovitură liberă de la 18 metri, central. Florenzi a șutat pe lângă zid, de Gea a respins cu greu, Giaccherini a urmărit, a fost faultat de portar și italienii ar fi beneficiat de lovitură de la 11 metri dacă nu era pe fază Chiellini, care a împins balonul în poarta goală: 1-0 pentru Italia.

Epuizați după un sezon foarte încărcat la echipele lor de club, spaniolii au părut și lipsiți de motivație. Italia a dominat clar jocul la centrul terenului și în prima parte a reprizei secunde, iar de Gea a mai intervenit o dată salvator, în fața lui Éder, scăpat singur (55). Aduriz a fost trântit în careu în minutul 57, însă arbitrul a lăsat jocul să continue, iar atacantul Spaniei, introdus la pauză, s-a accidentat și nu a mai putut juca decât până în minutul 81. Italia a mai irosit o fază periculoasă, creată de De Sciglio (62), apoi a făcut pasul înapoi și s-a lăsat dominată. Spania a prins însă o zi foarte slabă și a ratat prin Aduriz (70) și Ramos (72). Buffon și-a demonstrat și el clasa, intervenind senzațional în fața lui Iniesta (76) și, mai ales, Pique (77 și 90). Azzurrii au înscris golul izbăvitor pe contraatac, în minutul 90+1, prin Pellè, din centrarea lui Darmian.

Spania părăsește turneul final din Franța după ce a fost campioană europeană timp de 2.920 de zile! Italia va întâlni Germania în faza următoare a competiției din Franța, dar fără Thiago Motta, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Sfertul de finală respectiv va avea loc sâmbătă, de la ora 22.00, la Bordeaux.

Au evoluat formațiile:

ITALIA (selecționer Antonio Conte): Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi (84 Darmian), Parolo, De Rossi (54 Thiago Motta), Giaccherini, De Sciglio - Pellè, Éder (82 Insigne)

SPANIA (selecționer Vicente del Bosque): de Gea - Juanfran, Piqué, S. Ramos, Jordi Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - D. Silva, Morata (70 Lucas Vázquez), Nolito (46 Aduriz, 81 Pedro Rodríguez)

Cartonașe galbene: De Sciglio (24), Pellè (54), Thiago Motta (89) - Nolito (41), Busquets (89), D. Silva (90+4).

Meciul a fost arbitrat de Cüneyt Çakır (Turcia).