Deţinătoarea trofeului merge mai departe

Fotbal: Cupa României “Timişoreana”, sferturi de finală

Sport 19 Noiembrie 2009 / 00:00 509 accesări

Cele două meciuri desfăşurate ieri, în sferturile de finală ale Cupei României “Timişoreana” la fotbal, au adus calificarea în semifinale pentru FC Vaslui şi CFR Cluj. La Vaslui, gazdele s-au impus abia în finalul partidei, oaspeţii evoluând din min. 43 cu un om mai puţin, fundaşul G. Matei fiind eliminat. La Craiova, câştigătoarea trofeului în ultimele două ediţii, CFR Cluj, a câştigat duelul cu Universitatea, cu toate că L. Traore, atacantul echipei clujene, a văzut cartonaşul roşu în min. 28. Debut cu dreptul pentru noul antrenor al CFR-ului, Andrea Mandorlini, oaspeţii rezistând în final asalturile fotbaliştilor olteni.

Rezultate: FC Vaslui - Internaţional Curtea de Argeş 1-0 (Burdujan 87) şi U. Craiova - CFR Cluj 0-1 (Dubarbier 24). Învingătoarele se alătură echipei FC Braşov în penultimul act al competiţiei.

Astăzi va avea loc ultima întâlnire din sferturi: Astra Ploieşti - Dinamo Bucureşti (ora 20.15, Pro TV). În caz de egalitate după 90 de minute, vor avea loc prelungiri, iar dacă egalitatea persistă, se va trece la executarea loviturilor de departajare.