Dinamo - Steaua, derby „aprins”

Fotbal / Liga 1, etapa a 30-a

Sport 05 Mai 2015 / 00:00 708 accesări

Duminică seară, pe Arena Națională din București, în eternul derby dintre Dinamo și Steaua, incidentele nu au lipsit. Partida a început cu aproximativ cinci minute întârziere, din cauza torţelor, petardelor şi fumigenelor aruncate de fanii dinamovişti de la PCH. Startul reprizei secunde a fost, de asemenea, întârziat aproape un minut, după ce a fost aruncată o torţă în zona porţii apărate de Arlauskis. După câteva secunde de joc, meciul a fost întrerupt din cauza torţelor aruncate de fanii dinamovişti în zona porţii lui Arlauskis şi după ce un obiect l-a lovit pe portarul Stelei. Centralul Cristian Balaj a trimis cele două echipe la vestiare, iar oficialul dinamovist Ionel Dănciulescu şi căpitanul Marius Niculae au mers să discute cu suporterii. Întâlnirea s-a reluat după aproximativ 20 de minute, iar Steaua s-a impus în cele din urmă cu scorul de 3-1 (N. Stanciu 76-pen, 79, Prepeliţă 90+23-pen. / Elhamed 90+16), astfel că distanța de două puncte față de prima clasată, ASA Tg. Mureș, se menține. Și după fluierul final au avut loc incidente între jucătorii celor două echipe. Iniţial s-au îmbrâncit Varela şi Elhamed, după care a avut loc un conflict între mai mulţi jucători şi membri ai staff-urilor tehnice ale celor două formaţii. Jandarmeria Capitalei a sancţionat clubul Dinamo cu o amendă de 40.000 de lei, ca urmare a incidentelor de la derby-ul de duminică seară.

Tot duminică seară, într-un derby pentru evitarea retrogradării, U. Cluj și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, scor 1-1 (Vl. Morar 3 / Llullaku 85-pen.). Aseară, în penultimul meci al rundei, Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti 1-1 (Fl. Cernat 50 / Kronaveter 27). Tot aseară s-a disputat partida CSMS Iaşi - Rapid București, scor 0-0.

Clasament: 1. ASA 65p, 2. FC Steaua SA 63p, 3. Petrolul 49p, 4. Astra 47p (golaveraj: 44-25), 5. CS U. Craiova 47p (34-30), 6. FC Botoşani 45p, 7. FC Viitorul 42p, 8. Dinamo 41p, 9. CSMS Iaşi 39p, 10. Pandurii 35p, 11. Concordia 34p, 12. FC Brașov 32p, 13. Gaz Metan 31p (25-33), 14. U. Cluj 31p (26-38), 15. Rapid 30p, 16. CFR 24p (37-25) - echipă penalizată cu 24 de puncte, 17. Ceahlăul 24p (22-50), 18. Oţelul 23p.