Ding Junhui și Mark Selby sunt primii semifinaliști ai CM 2016

Campionatul Mondial de snooker, ediția 2016

Sport 27 Aprilie 2016 / 19:56 1000 accesări
Ding Junhui l-a surclasat pe Mark Williams în sferturi de finală

Chinezul Ding Junhui a devenit marți seară, la Sheffield (Marea Britanie), primul semifinalist al Campionatului Mondial de snooker, ediția 2016. În sferturi de finală, asiaticul l-a învins categoric pe galezul Mark Williams, scor 13-3. Meciul s-a încheiat după doar două sesiuni dintre cele trei programate, astfel că Ding a putut petrece ziua de miercuri odihnindu-se și studiindu-și viitorul adversar! Acesta va fi scoțian, respectiv învingătorul disputei John Higgins - Alan McManus. Înaintea ultimei sesiuni, cea de miercuri seară, Higgins conduce cu 9-7.

Williams, de două ori campion mondial, în 2000 și 2003, a câștigat primul joc al meciului cu Ding, apoi chinezul a condus cu 2-1, dar la finalul primei reprize scorul era egal, 2-2. A urmat o serie de opt jocuri consecutive adjudecate de Ding, care s-a desprins la 10-2! Scoțianul a câștigat jocul al 13-lea, însă Ding s-a impus în următoarele trei și a obținut calificarea în careul de ași.

Ding Junhui are 29 de ani și a fost lider mondial, însă acum se află doar pe locul 17 în clasament, fiind nevoit să dispute calificări pentru a ajunge pe tabloul principal al Campionatului Mondial. Chinezul a mai obținut o singură dată în carieră calificarea în semifinale la turneul de la Crucible, în 2011, când a fost eliminat de Judd Trump, scor 17-15.

Al doilea semifinalist este englezul Mark Selby, care a dispus cu 13-8 de compatriotul său Kyren Wilson. Deși nu a excelat la calitatea jocului, numărul 1 mondial și-a valorificat experiența superioară, Wilson nereușind să treacă peste oboseala și... entuziasmul acumulate în optimea cu Mark Allen.

La fel a pățit și Barry Hawkins, dominat categoric de asiaticul Marco Fu, la doar câteva ore după ce trecuse de marele favorit la titlu, Ronnie O’Sullivan. Fu conduce cu 10-6, după ce a avut 7-1, meciul urmând să se încheie miercuri seară. Sesiunile decisive încep la ora 21.00 și sunt transmise în direct de postul Eurosport.

N-ar fi exclusă o finală Ding - Fu, ceea ce ne-ar aduce primul asiatic campion mondial de snooker!!! Semifinalele debutează joi.

Rezultatele din sferturi de finală (se joacă în sistemul „cel mai bun din 25 de frame-uri”):

Alan McManus (Scoția) - John Higgins (favorit numărul 8, Scoția) 7-9 (scor provizoriu)

Ding Junhui (China) - Mark Williams (13, Țara Galilor) 13-3

Marco Fu (14, Hong Kong) - Barry Hawkins (11, Anglia) 10-6 (scor provizoriu)

Kyren Wilson (Anglia) - Mark Selby (2, Anglia) 8-13

Multe surprize în optimi: Judd Trump și Ronnie O’Sullivan au fost eliminați!