Djokovic ajunge în sferturi la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 11 Iulie 2017 / 16:35 369 accesări
Novak Djokovic a trecut în trei seturi de Adrian Mannarino

Ultima partidă din cadrul optimilor de finală ale turneului de la Wimbledon, dintre sârbul Novak Djokovic (locul 4 ATP) şi francezul Adrian Mannarino (51 ATP), disputată marți după-amiază pe terenul central de la All England Club, singurul acoperit, s-a încheiat cu victoria triplului câștigător la Londra, în 2011, 2014 și 2015. Djokovic s-a impus în trei seturi, cu scorul de 6-2, 7-6 (7/5), 6-4, după două ore și 14 minute de joc.

Programul partidelor din sferturile de finală ale celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului se prezintă astfel - miercuri, 12 iulie: Andy Murray (Marea Britanie, 1 WTA) - Sam Querrey (SUA, 28 ATP), Gilles Muller (Luxemburg, 26 ATP) - Marin Cilic (Croația, 6 ATP), Milos Raonic (Canada, 7 ATP) - Roger Federer (Elveția, 5 ATP) și Tomas Berdych (Cehia, 15 ATP) - Novak Djokovic (Serbia, 4 ATP).

Ploaia căzută marți după-amiază la Wimbledon a dat peste cap planurile organizatorilor, mai multe meciuri fiind întrerupte.