Doar un punct pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 16-a: FC VIITORUL - GAZ METAN MEDIAȘ 1-1

Sport 21 Noiembrie 2016 / 19:53 557 accesări

Jucătorii Viitorului au purtat înaintea meciului tricouri speciale în memoria lui Daniel Prodan

Etapa a 16-a a Ligii 1 la fotbal a programat luni seară, pe stadionul central din cadrul bazei sportive a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, confruntarea dintre formația locală FC Viitorul și Gaz Metan Mediaș, un duel între ocupantele locurilor 3, Gaz Metan, respectiv 4, Viitorul. Înaintea partidei s-a ținut un minut de reculegere în memoria fostului internațional Daniel Prodan, decedat săptămâna trecută la numai 44 de ani. Jucătorii Viitorului au intrat pe teren purtând tricouri având imprimat chipul lui Didi Prodan şi nr. 3 pe spate.

Prima repriză a fost controlată de echipa oaspete, care a intrat la cabine cu un avantaj minim grație golului marcat de golgheterul Llullaku, în minutul 19, după un corner executat de Eric și la care mingea a fost deviată nefericit, cu capul, de Nimely. Tot Gaz Metan a mai irosit două situații foarte bune de a se desprinde pe tabela de marcaj, dar V. Crețu, în minutul 25, și Llullaku, în minutul 27, nu au găsit drumul spre gol. Viitorul nu a avut în primele 45 de minute vreo ocazie clară de gol, evoluția jucătorilor pregătiți de Gheorghe Hagi fiind una foarte slabă.

Partea a doua a jocului a început cu Viitorul decisă să amenințe poarta lui Pleșca și Nimely a reușit egalarea în minutul 57, după ce portarul advers a respins în primă fază mingea șutată de atacantul gazdelor. Ofensiva formației constănțene a continuat și oaspeții au fost masați în propria jumătate de teren, iar Răzvan Marin a fost la un pas de golul victoriei în minutul 72, însă balonul a lovit bara laterală. Pleșca a intervenit salvator în minutul 82, astfel că întâlnirea s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin, Dr. Nedelcu (70 Carp), Purece (46 Cicâldău) - A. Chițu, G. Iancu (78 Vînă), Nimely; Gaz Metan (antrenor Cristi Pustai): Pleșca - V. Crețu, Trtovac, Susnjar, Rugasevic - Bic (89 I. Cristea), R. Zaharia, Buzean (cpt.) (73 Danci) - Al. Munteanu, Eric, Llullaku (85 Romeo). Cartonașe galbene: V. Crețu, Danci. Partida a fost arbitrată la centru de Sebastian Colțescu.

Luni seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va disputa ultimul meci al etapei, Dinamo București - CFR Cluj.

Clasament: 1. FC Steaua 33p (golaveraj: 22-11), 2. CS U. Craiova 30p (23-16), 3. Gaz Metan 27p (21-17), 4. FC VIITORUL 27p (19-17), 5. CFR 23p (26-12), 6. Dinamo 23p (26-17), 7. Botoșani 23p (23-17), 8. Voluntari 21p (22-22), 9. Pandurii 20p (17-20), 10. Astra 20p (16-20), 11. Concordia 16p (8-18), 12. Iași 13p (13-19), 13. ASA 3p (12-29), 14. ACS Poli 1p (16-29). CFR și ASA sunt penalizate cu câte șase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.