Două câştigătoare de grupă eliminate în optimile Trofeului “Telegraf”

Trofeul “Telegraf”, ediţia a 22-a

Sport 05 Februarie 2013 / 00:00 3302 accesări

Optimile de finală ale ediţiei a 22-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală au consemnat, duminică, la Sala Sporturilor, eliminarea a două dintre formaţiile care au ocupat primul loc în grupe, Perla Murfatlar (Grupa B) şi Vulturii Cazino (Grupa F). Dacă eliminarea câştigătoarei Grupei F de către echipa Intermacedonia-Steaua Mării (locul 3 în Grupa E) nu a fost o surpriză, Sian Image (locul 3 în Grupa A) a încurcat socotelile formaţiei din Murfatlar, care nu a putut să-şi apere în finalul partidei avantajul de două goluri şi a cedat, în cele din urmă, la loviturile de departajare. FC Tomis 2012 (Locul 1 în Grupa E), Club 29 (locul 1 în Grupa C) şi Săgeata Stejaru (locul 1 în Grupa D) s-au calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului, acolo unde au ajuns şi Victoria Cumpăna (locul 2 în Grupa B) şi CFR (locul 2 în Grupa D), care s-au impus în duelurile ocupantelor poziţiilor secunde în faza grupelor. Singura grupă care nu are o reprezentantă în sferturi este Grupa F, dar FC Amicii (locul 2 în Grupa F) a jucat de la egal la egal cu Municipal (locul 1 în Grupa A), doar lipsa de experienţă făcând diferenţa în momentele pline de tensiune de la executarea loviturilor de departajare.

Rezultatele partidelor din optimile de finală şi autorii golurilor - duminică, 3 februarie: SIAN IMAGE - Perla Murfatlar 5-3 (2-2, 0-1) - după prelungiri şi 7m - au marcat: Marian Munteanu, Iulian Cristea / Adrian Bleortz, Daniel Piron, au înscris la 7m: Sebastian Munteanu, Marian Munteanu, Ionel Păun / Daniel Piron; FC TOMIS 2012 - Olimpia Apă Canal 3-0 (2-0) - au marcat: Ionel Vişan, Alexandru Stamate, Alexandru Ighi; Real Constanţa - VICTORIA CUMPĂNA 0-1 (0-1) - a marcat: Cristi Nanciu; Voinţa Siminoc - CLUB 29 CONSTANŢA 3-11 (0-5) - au marcat: Dumitru Hapiuc 2, Edmond Aschenderian / Adrian Tănase 2, Viorel Farcaş 2, Mihai Georges 2, Raj Cărăuleanu, Adrian Slave, Rafel Dodu, Cosmin Paşcovici, Ion Barbu; MUNICIPAL CONSTANŢA - FC Amicii Constanţa 4-3 (2-2, 1-1, 1-1) - după prelungiri şi 7m - au marcat: Radu Ferenţi, Stelian Carabaş / Cătălin Coţchi, Ionuţ Lefter, au înscris la 7m: Stelian Carabaş, Mihai Guliu / Eduard Sas; CFR CONSTANŢA - Macedonia Ovidiu 3-1 (2-0) - au marcat: Cristi Şchiopu 2, Cătălin Agafiţei / Mihai Scupra; INTERMACEDONIA-STEAUA MĂRII - Vulturii Cazino 4-1 (1-0) - au marcat: Adrian Pitu 2, Mihăiţă Pitu, Marius Codescu / Anastase Ruca; FC Constanţa - SĂGEATA STEJARU 0-4 (0-0) - au marcat: Florin Anghel 3, Costel Uda.

La sfârşitul acestei săptămâni, la Sala Sporturilor, se vor disputa meciurile din sferturile de finală (sâmbătă) şi semifinale (duminică). Sâmbătă, în sferturi vor avea loc următoarele întâlniri, două dintre ele fiind adevărate finale: Săgeata Stejaru - CFR Constanţa, Club 29 Constanţa - Municipal Constanţa, Intermacedonia-Steaua Mării - Victoria Cumpăna şi Sian Image Constanţa - FC Tomis 2012 Constanţa. În semifinale, învingătoarea din partida Săgeata Stejaru - CFR Constanţa va întâlni câştigătoarea din duelul Club 29 Constanţa - Municipal Constanţa, iar învingătoarea mciului Intermacedonia-Steaua Mării - Victoria Cumpăna va avea ca adversară câştigătoarea din confruntarea Sian Image Constanţa - FC Tomis 2012 Constanţa.

Turneul este organizat de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.