Două echipe de Liga a V-a au ajuns în sferturi

Fotbal / Cupa României, faza pe judeţ

Sport 15 Iunie 2012 / 00:00 844 accesări

La mijlocul acestei săptămâni au avut loc partidele contând pentru al doilea tur din Cupa României la fotbal, ediţia 2012-2013, faza pe judeţul Constanţa. Iată rezultatele: Sacidava Aliman - CS Cernavodă 2-8; Viitorul Cobadin - Perla Murfatlar 3-6; CSSM Medgidia - Steaua Speranţei Siliştea 1-5; CFR Constanţa - Viteazul Sinoe Mihai Viteazu 5-1; Dunărea Ciobanu - CS Mihail Kogălniceanu 0-3 (neprezentare); Sparta Techirghiol - CS Agigea 3-0 (neprezentare); Unirea Topraisar - Viitorul Pecineaga 5-7, după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute, 2-2 după prelungiri); Gloria II Albeşti Cotu Văii - Aurora 23 August 12-11, după lovituri de departajare (4-4 după 90 de minute, 4-4 după prelungiri).

Asociaţia Judeţeană de Fotbal a decis deja programul sferturilor de finală: Gloria II Albeşti Cotu Văii - Viitorul Pecineaga; Steaua Speranţei Siliştea - CS Cernavodă; CFR Constanţa - Perla Murfatlar; Sparta Techirghiol - CS Mihail Kogălniceanu. Partidele vor avea loc marţi, 19 iunie, de la ora 18.00. De altfel, prin programarea următorului tur din Cupa României cu doar o zi înaintea barajului de promovare în Liga a III-a se explică şi neprezentarea echipei CS Agigea la meciul cu Sparta Techirghiol. Campioana judeţului Constanţa se pregăteşte pentru acest meci extrem de important, care va avea loc miercurea viitoare, de la ora 17.30, la Slobozia. Adversara echipei antrenate de Gabriel Şimu este campiona judeţului Călăraşi, care va fi stabilită sâmbătă, când are loc finala Ligii a IV-a, dintre Venus Independenţa şi Progresul Fundulea. Meciul se joacă la Călăraşi, de la ora 17.00.