Dublă înfrîngere pentru România în Liga Europeană la volei masculin

Sport 29 Iunie 2009 / 00:00 619 accesări

Aseară, la Kortrijk (Courtrai), Belgia a cîştigat şi al doilea meci pe teren propriu împotriva echipei naţionale de volei masculin a României. După 3-0 vineri, gazdele s-au impus cu acelaşi scor şi în partida a doua, contînd pentru etapa a patra din Liga Europeană, pe seturi: 25-22, 25-19, 29-27. Belgienii au controlat disputa în primele două acte, apoi românii au jucat mai bine în setul al treilea, în care au irosit două şanse de a cîştiga, la scorul de 24-22! Gazdele au concretizat apoi a patra minge de set de care au beneficiat şi au închis partida, trecînd pe primul loc în clasamentul Grupei B, cu un set peste Germania. Antrenorul Stelian Moculescu a folosit în cele două meciuri din Belgia toţi jucătorii din lot: Dascălu, Ghimeş, Began, Stancu, Laza, Voinea, Olteanu (cpt.), Ciortea, Gontariu, Lică, Tănăsescu şi Feher. În etapa viitoare, România va juca pe teren propriu cu Grecia. Meciurile sînt programate sîmbătă şi duminică, de la ora 17.30, în Sala Sporturilor din Constanţa.

Iată şi celelate rezultate înregistrate în etapa a patra din Liga Europeană - Grupa A: Spania - Croaţia 3-1 şi 3-1; Marea Britanie - Turcia 1-3 şi 0-3; Grupa B: Grecia - Germania 1-3 şi 3-1; Grupa C: Slovacia - Belarus 3-0 şi 3-0; Portugalia - Austria 3-0 şi 3-0.

Voleibalistele tricolore au ratat prezenţa în Final Four

Reprezentativa de volei feminin a României nu a reuşit să producă surpriza la Amasya, acolo unde, sîmbătă şi duminică, voleibalistele tricolore s-au duelat cu Turcia pentru ultima şansă de a ajunge în Final Four-ul Ligii Europene. Deşi aveau nevoie de patru seturi sau de o victorie pentru a obţine calificarea la turneul final, elevele lui Bogdan Paul au cedat în ambele întîlniri cu Turcia. A fost 3-0 (25-22, 25-19, 30-28) - sîmbătă şi 3-1 (20-25, 25-16, 25-18, 25-19) - duminică pentru Turcia. Deşi la egalitate de puncte cu Franţa, 19p, România a terminat întrecerea pe poziţia a treia în grupă, din cauza setaverajului inferior, şi a ratat calificarea la turneul final, acolo unde vor merge cîştigătoarea grupei, Turcia, şi reprezentativa din Hexagon, care a terminat pe poziţia a doua. Celelalte două echipe care vor fi prezente în Final Four, la Kayseri (Turcia), pe 11 şi 12 iulie, sînt Serbia (cîştigătoarea Grupei A) şi Bulgaria (locul 2 în Grupa A). Ultimele rezultate din Grupa A: Spania - Bulgaria 3-2 - vineri şi 2-3 - sîmbătă; Grecia - Serbia 0-3 - vineri şi 0-3 - sîmbătă.