Dublă italiană la Bad Kleinkirchheim

Cupa Mondială feminină la schi alpin

Sport 16 Ianuarie 2018 / 18:29 570 accesări
Trei italience fericite: Federica Brignone, Sofia Goggia și Nadia Fanchini (de la stânga la dreapta)

Schioarea italiană Federica Brignone a câștigat cursa de Super-G de la Bad Kleinkirchheim (Austria), din Cupa Mondială de schi alpin. Este a șaptea victorie a carierei pentru sportiva în vârstă de 27 de ani și a doua din acest sezon. Anterior, Brignone se impusese tot în Austria, dar la Lienz, în decembrie 2017, într-un slalom uriaș.

Italianca a fost cronometrată într-un minut, nouă secunde și 80 de sutimi, timp cu 18 sutimi de secundă mai bun față de cel al elvețiencei Lara Gut, ocupanta locului 2. O austriacă a încheiat pe locul 3, Cornelia Huetter având un timp cu 46 de sutimi de secundă mai slab față de cel al învingătoarei. Pe un traseu dificil, acoperit de zăpadă, Brignone a făcut diferența pe porțiunea intermediară, profitând în același timp de o eroare a elvețiencei, care pe ultima parte și-a pierdut bățul stâng. Americanca Lindsey Vonn a încheiat abia pe locul 9.

Inițial, Super-G-ul ar fi trebuit să se dispute duminică, iar sâmbătă era programată o cursă de coborâre în stațiunea austriacă. Dar cele două probe au fost inversate din cauza prognozei meteo, astfel că duminică s-a desfășurat coborârea, dominată clar de schioarele din Italia. Sofia Goggia a câștigat, urmată de Federica Brignone, la o secundă și zece sutimi, și de Nadia Fanchini, sosită la 1,45 secunde față de învingătoare. Goggia a bifat a treia victorie a carierei în Cupa Mondială, dar prima din actualul sezon. Sportiva în vârstă de 25 de ani a mai câștigat anul trecut, la Jeongseon (Coreea de Sud), un slalom super-uriaș și o coborâre. Pista a fost cu greu amenajată de organizatori, zăpada fiind topită de temperaturile prea ridicate.

Primele clasate în ierarhia generală a Cupei Mondiale nu au luat startul în cursele de la Bad Kleinkirchheim, astfel că nu s-au produs modificări în zona superioară a clasamentului. Americanca Mikaela Shiffrin continuă să conducă, având un ecart de 821 de puncte față de a doua clasată, Wendy Holdener (Elveția).

Următoarele etape ale Cupei Mondiale feminine vor avea loc între 19 și 21 ianuarie, în Italia, la Cortina d’Ampezzo, unde sunt programate două coborâri și un Super-G. Prima coborâre reprezintă o recuperare a celei nedisputate la Val d'Isere, pe 16 decembrie 2017.