Dublul Bopanna/Mergea s-a calificat în semifinalele turneului de tenis de la Roma

13 Mai 2016 / 20:10 486 accesări

Perechea formată din Rohan Bopanna (India) şi Florin Mergea (România) a câştigat, vineri, meciul cu dublul Philipp Kohlschreiber/Viktor Troicki (Germania/Serbia), scor 6-3, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Roma, disputat pe zgură şi dotat cu premii de 2.399.000 euro.

Partida a durat 56 de minute şi a fost dominată de dublul indiano-român, fapt dovedit şi de statistica punctelor câştigate: 58-45 în favoarea învingătorilor. Pe durata confruntării, dublul Bopanna/Mergea a servit 4 aşi şi a comis 2 duble greşeli. Indianul şi românul au avut procentaje foarte bune la primul serviciu: 61% procentaj primul serviciu, 84% dintre puncte câştigate cu serviciul 1. Solid a fost şi serviciul 2, cu 65% dintre puncte adjudecate. Bopanna şi Mergea nu şi-au pierdut niciodată serviciul şi au reuşit două game-uri pe serviciul adversarilor.

Pentru accederea în turul următor, perechea Rohan Bopanna/Florin Mergea şi-a asigurat 360 de puncte în clasament şi un cec în valoare de 54.550 de euro.