Duş rece pentru Futsal Municipal

Futsal / Liga I-25: Futsal Municipal Constanţa - ACS Odorheiu Secuiesc 2-9

Sport 02 Aprilie 2007 / 00:00 681 accesări

ACS Odorheiu Secuiesc nu va mai fi adversara constănţenilor în primul tur al play-off-ului, ci Athletic Club Bucureşti! În urma victoriei obţinute ieri, la Constanţa, 9-2 (0-1) cu Futsal Municipal în etapa a 25-a a Ligii I la fotbal în sală, harghitenii şi-au asigurat practic locul 3 în clasament şi un culoar mai bun pentru finală, fără CIP Deva în semifinale. Însă victoria oaspeţilor s-a conturat greu, pentru că Stanciu, din lovitură liberă, în min. 4, a marcat singurul gol al primei reprize! O repriză jucată foarte bine de constănţeni, din punct de vedere tactic, iar scorul putea fi chiar mai mare dacă Micu şi Stanciu nu iroseau patru mari ocazii de gol. Presiunea exercitată de oaspeţi în repriza secundă nu putea să nu lase urme în capacitatea de efort a constănţenilor. Excelent în prima repriză şi ocrotit de bara transversală la penalty-ul executat de Mihaly, în min. 21, portarul Traşcă n-a mai avut replică în faţa liniei de “stranieri” a echipei adverse, alcătuită din brazilienii Davi Costa şi Igor Leitao şi din ungurii Lodi şi Gyurcsanyi. În zece minute, oaspeţii au întors soarta meciului, graţie golurilor marcate de Davi Costa (min. 24, pe contraatac), Gyurcsanyi (min. 29, fază fixă), Igor (min. 30, contraatac), Mihaly (min. 32, contraatac) şi Lodi (min. 34). La 4-2, Toader (min. 32) a mai redus puţin din handicap, însă apoi scorul a luat proporţii. Gazdele au căzut fizic, Traşcă i-a lăsat locul în poartă lui Resmeriţă, după ce a apărat o lovitură de la 10 m (Mihaly, min. 35), iar Odorhei a mai înscris de patru ori: în min. 38 - prin Miklos (2 goluri) şi Szocs, iar în min. 39 prin Davi Costa. În ultima etapă din sezonul regulat, formaţia de pe Litoral va juca în deplasare, cu Energoconstrucţia Craiova, dar, pînă atunci, miercuri, de la ora 16.00, va susţine primul meci în Cupa României, la Tîrgu Mureş, cu divizionara secundă Izorep.