Echipele Academiei Hagi s-au impus în faza județeană a Memorialelor „Gheorghe Ola” şi „Gheorghe Ene”

Minifotbal

Sport 06 Noiembrie 2015 / 19:27 845 accesări

Săptămâna aceasta, Sala Sporturilor din Valu lui Traian a găzduit faza pe județ a Memorialelor „Gheorghe Ola” (competiţie pentru jucători născuţi în 2006) şi „Gheorghe Ene” (competiţie pentru jucători născuţi în 2007) la minifotbal. Cele două turnee au fost organizate de Asociația Județeană de Fotbal Constanța şi au reprezentat prima fază a Campionatelor Naţionale de la aceste categorii de vârstă. Prima clasată la fiecare categorie de vârstă (campioana judeţului Constanţa) va evolua la faza zonală a Campionatului Naţional, programată în prima jumătate a lunii decembrie. La ambele categorii s-au impus primele echipe ale Academiei Hagi, care vor reprezenta județul Constanța la faza pe zonă.

La Memorialul „Gheorghe Ola”, vineri s-au disputat semifinalele, încheiate cu următoarele rezultate: FC Farul - Academia Hagi 2 3-0; Academia Hagi 1 - Sparta Techirghiol 2-1. În finala mică, Academia Hagi 2 a dispus de Sparta Techirghiol cu 2-0, iar rezultatul finalei mari a fost Academia Hagi 1 - FC Farul 2-0.

Semifinalele Memorialului „Gheorghe Ene” au fost FC Farul - Sporting Năvodari 5-0 și Academia Hagi 1 - SF Mangalia 4-0. În finala mică, SF Mangalia - Sporting Năvodari 5-2, iar finala mare s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei Academia Hagi 1.

La finalul competiției, organizatorii au oferit cupe, diplome și medalii pentru formațiile de pe podium, dar și ocupanta locului 4 a primit o cupă și o diplomă. De asemenea, au fost acordate premii speciale pentru cei mai valoroși jucători de la cele două turnee. La categoria de vârstă 2006, cel mai bun jucător a fost desemnat Mihai Radu (Academia Hagi), Alexandru Mărgărit (FC Farul) a fost cel mai bun portar, iar golgheterul competiției a fost Luca Băsceanu (Academia Hagi), cu 15 goluri. Mario Roman (Academia Hagi) a fost cel mai bun jucător al categoriei de vârstă 2007, Andrei Maer (Academia Hagi) a fost cel mai bun portar, iar David Asan (FC Farul) a fost golgheter, cu 18 goluri. Din partea Asociației Județene de Fotbal, fiecare echipă care a evoluat la Valu lui Traian a primit câte o minge.

Pentru Academia Hagi 1, campioană la categoria de vârstă 2006, au evoluat: Alberto Cimpoeșu - portar; Cătălin Cusmenco, Cosmin Irimia, Dan Teșilă, Mihai Radu, Albert Ciucă, David Poturlu, Ionuț Cercel, Alex Alexandru, Luca Băsceanu, Eduard Gordin - jucători de câmp. Antrenor: Mihai Stere. Director coordonator: Constantin Mareș.

Pentru Academia Hagi 1, campioană la categoria de vârstă 2007, au jucat: Andrei Maer, Paul Andrei Bahnaru - portari; Ștefan Panta, Andrei Hermeneanu, Ionuț Mario Roman, George Grameni, Andi-Matei Nanciu, Mario Alexandru Bucur, Răzvan Ștefan Boboruță, Dragoş Alexandru Ripeanu, Darius Dragomir, Paris Tănase, Mateo Rareș Manea - jucători de câmp. Antrenor: Ciprian Micu. Director coordonator: Constantin Mareş.

Vineri se încheie faza județeană a Memorialelor „Gheorghe Ola” şi „Gheorghe Ene”

Start în faza județeană a Memorialelor „Gheorghe Ola” şi „Gheorghe Ene”