Emanuel Gyenes, locul 52 în etapa a treia la Raliul Dakar 2007

Sport 09 Ianuarie 2007 / 00:00 611 accesări

Sportivul român Emanuel Gyenes a ocupat locul 52 la categoria moto în etapa a treia a Raliului Dakar 2007, desfăşurată, luni, între Nador şi El Rachidia, pe parcursul a 648 kilometri, proba specială cronometrată fiind de 252 km. Emanuel Gyenes, pe KTM 660 Rally, a obţinut timpul de trei ore, 49 de minute şi 26 de secunde. Celălalt român din competiţie, Marcel Butuză, tot pe KTM 660 Rally, a ocupat locul 78, cu 4.04:26. Francois Vulliet, care în 2006, la concursul de hard-enduro Red Bull Romaniacs a terminat pe poziţia a treia, la clasa experţi, alături de Romeo Dunca, primul român care a terminat raliul Dakar, s-a situat pe poziţia 117, cu timpul de 4 ore, 27 de minute şi 14 secunde. Etapa de luni a Raliului Dakar 2007, la categoria moto, a fost cîştigată de spaniolul Marc Coma (3.07:39). Pe locul al doilea s-a clasat americanul Chris Blais (3.08:35), în timp ce poziţia a treia a revenit spaniolului Isidre Esteve Pujol (3.10:36). În clasamentul general, conduce spaniolul Isidre Esteve Pujol cu timpul de 5 ore, 42 de minute şi 12 secunde, urmat, la 26 de secunde, de cîştigătorul ediţiei de anul trecut al raliului, Marc Coma, şi francezul David Casteu, la un minut şi trei secunde. Românii Emanuel Gyeneş şi Marcel Butuză ocupă poziţiile 58, la o oră, 15 minute şi 32 de secunde, respectiv 71, la o oră, 28 de minute şi 22 de secunde. La categoria auto, a treia etapă a fost cîştigată de echipajul Giniel De Villiers/ Dirk von Zitzewitz (Africa de Sud/ Germania), urmat de Carlos Sainz/ Michel Perrin (Spania/ Franţa) şi francezii Stephane Peterhansel/ Jean-Paul Cottret. În clasamentul general conduce echipajul Carlos Sainz/ Michel Perrin (Spania/ Franţa), urmat de Giniel De Villiers/ Dirk von Zitzewitz (Africa de Sud/ Germania) şi Carlos Sousa/ Andreas Schulz (Portugalia/ Germania). Etapa a patra se va disputa, marţi, între localităţile El Rachidia şi Ouarzazate şi va măsura 679 de kilometri, dintre care 405 kilometri de probe speciale.