Emoţii pentru Cîrstea şi Hănescu

Tenis

Sport 09 August 2008 / 00:00 521 accesări

Duminică va debuta turneul olimpic de tenis în care România este reprezentată de doi sportivi, Sorana Cîrstea şi Victor Hănescu, ambii aliniindu-se la startul tablourilor de simplu. Cîrstea şi Hănescu îi vor întâlni pe Shahar Peer (Israel), respectiv Simone Bolelli (Italia), în primul tur al turneului de tenis din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Cele două partide reprezintă o premieră pentru cei doi sportivi români, care se aliniază la startul Jocurilor Olimpice pentru prima oară în carieră. În vîrstă de 18 ani, Cîrstea (nr. 57 WTA) va avea avea o misiune destul de dificilă în primul tur, chiar dacă adversara sa, în vîrstă de 21 de ani, locul 25 în clasamentul WTA, nu traversează cel mai bun an din carieră. O accidentare la umăr suferită în luna mai a făcut-o pe Peer să părăsească pentru prima dată din 2006 Top 20 WTA. De altfel, 2006 este anul în care a obţinut cele mai bune performanţe, cîştigând singurele trei turnee WTA ale carierei (Pattaya City, Praga şi Istanbul). Israelianaca, fostă nr. 15 WTA în ianuarie 2007, şi-a revenit la turneul de la Wimbledon din acest an, unde a atins turul al patrulea. Printre învinsele sale a figurat şi o jucătoare din Top 10 WTA, rusoaica Dinara Safina. Peer, favorita nr. 24 la turneul londonez, a pierdut, în turul patru, la numărul cinci mondial, Elena Dementieva. La aceeaşi competiţie, Cîrstea a fost eliminată în turul secund, de Viktoria Azarenka din Belarus, favorita nr. 16.

În schimb, italianul de 22 de ani pe care îl va întîlni Victor Hănescu se află la cea mai bună perioadă din cariera sa. Bolelli ocupă acum locul 47 în clasamentul ATP, după ce în 23 iunie a fost pe poziţia 46, cea mai bună clasare din carieră. În acesta an a jucat 45 de meciuri, dintre care a cîştigat 24, şi a obţinut aproape 520.000 de dolari din premii. Cele mai bune performanţe ale lui Bolelli din 2008 au fost obţinute la Munchen (finalist) şi Zagreb (semifinalist). În vîrstă de 27 de ani, Hănescu (nr. 58 ATP) poate avea şi el de partea sa forma bună din ultima perioadă, în care a cîştigat turneul de la Gstaad şi a ajuns în semifinale la Kitzbuhel. În acest an, tenismanul român a jucat 28 de meciuri în circuitul ATP, dintre care a cîştigat 13, şi a adunat 340.000 de dolari premii.

Atît în turneul masculin, cît şi în cel feminin, se joacă după sistemul “cel mai bun din trei seturi”.