Emoţii pentru Steaua în prima repriză

Fotbal / UEFA Europa League, turul al III-lea preliminar, manşa retur: Motherwell - Steaua 1-3

Sport 07 August 2009 / 00:00 460 accesări

Disputată pe Stadionul “Shyberry Excelsior” din Airdrie, manşa secundă a confruntării dintre Steaua şi Motherwell, din turul al III-lea preliminar al UEFA Europa League, a adus calificarea echipei bucureştene în play-off-ul competiţiei. Intraţi în teren la adăpostul victoriei cu 3-0 din tur, steliştii au avut mari emoţii în prima repriză. Gazdele au deschis scorul prin Forbes, în min. 17, printr-un şut spectaculos, după care dominarea lor a fost foarte aproape de a mai fi concretizată pe tabela de marcaj. Din fericire, scoţienii au intrat la cabine cu un avantaj minim, 1-0, iar atacurile din primele zece minute ale celor de la Motherwell nu au adus şi al doilea gol, spre disperarea suporterilor. Lucrurile au intrat pe făgaşul normal abia în min. 55, atunci cînd Petre Marin a fructificat lovitura de la 11m obţinută de Bogdan Stancu. Tot atacantul Stelei a marcat golurile victoriei Stelei, în min. 67, cu un şut senzaţional de la 35 m, şi în min. 84, astfel că cei 500 de suporteri români prezenţi la meci au putut aplauda la final succesul favoriţilor. Scor final: Motherwell - Steaua 1-3. Antrenorul Cristiano Bergodi a folosit următorii jucători: Zapata - Ninu, E. Baciu, Ghionea (cpt.) (76 Tudose), P. Marin - Nicoliţă, Onicaş (81 A. Iacob), A. Ionescu, Grzelak - B. Stancu, Bibişkov (62 Ochiroşii).

Pentru cele patru reprezentante ale României în UEFA Europa League emoţiile vor fi mari astăzi, de la ora 14.30, cînd, la Nyon (Elveţia), este programată tragerea la sorţi a partidelor din play-off. CFR Cluj, Dinamo şi Steaua vor fi capi de serie, în timp ce FC Vaslui ar putea întîlni adversari de marcă.