Eroarea lui Nicoliţă

Fotbal / Liga Campionilor, etapa a IV-a, Grupa E: Real Madrid - Steaua Bucureşti 1-0

Sport 02 Noiembrie 2006 / 00:00 873 accesări

Aseară, pe “Santiago Bernabeu“, Steaua a fost aproape de o mare surpriză în confruntarea cu Real Madrid, însă eroarea lui Nicoliţă a spulberat speranţele românilor. Steliştii au evoluat excelent în prima repriză, în care au dominat Realul, trupa lui Olăroiu irosind mai multe ocazii de gol. Petre Marin (min. 33), Opriţa (min. 37) şi Vali Badea (min. 40) au ameninţat poarta lui Casillas, în timp ce Realul a pus în pericol poarta Stelei în finalul reprizei, Cernea intervenind salvator în min. 42. În partea a doua a jocului, "galacticii" au preluat iniţiativa, Helguera (min. 53) ratînd o ocazie rarisimă de la 2m. Din păcate, golul Realului a venit din gheata lui Nicoliţă, acesta înscriind un autogol antologic în min. 70. Van Nistelrooy a ratat un penalty în min.73, iar pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic: Real Madrid - Steaua 1-0.

Au evoluat formaţiile - Real Madrid (antrenor Fabio Capello): Casillas - S. Ramos, Helguerra, Cannavaro, R. Carlos - Emerson, M. Diarra (60 Beckham) - Raul (cpt.), Guti, Robinho (87 Reyes) - Van Nistelrooy (74 Ronaldo); Steaua (antrenor Cosmin Olăroiu): Cernea - S. Stancu, Ghionea, D. Goian, P. Marin - Nicoliţă, Paraschiv (cpt.) (78 Lovin), Ov. Petre, Opriţa (84 G. Coman) - N. Dică, V. Badea (78 Thereau). A marcat: Nicoliţă 70-autogol. Cartonaşe galbene: Ov. Petre, Nicoliţă, Cernea, D. Goian. A arbitrat: Konrad Plautz (Austria).

Celelalte rezultate din partidele disputate aseară - GRUPA E: Olympique Lyon - Dinamo Kiev 1-0 (Benzema 14); GRUPA F: Benfica Lisabona - Celtic Glasgow 3-0 (Caldwell 10-autogol, Nuno Gomes 22, Karyaka 76); FC Copenhaga - Manchester United 1-0 (Allback 73); GRUPA G: Arsenal - ŢSKA Moscova 0-0; Hamburger SV - FC Porto 1-3 (Van der Vaart 62/ L. Gonzalez 44, L. Lopez 61, Moraes 87); GRUPA H: AC Milan - RSC Anderlecht 4-1 (Kaka 3-pen., 22, 56, Gilardino 88/ Juhasz 61); AEK Atena - OSC Lille 1-0 (Liberopoulos 74).