Eșec așteptat pentru FC Viitorul II

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a 17-a: FC VIITORUL II - DELTA DOBROGEA TULCEA 2-4

Sport 27 Martie 2016 / 16:18 655 accesări

Florinel Coman a marcat două goluri pentru FC Viitorul II în partida de sâmbătă

FC Viitorul II a forțat egalarea, însă nu a reușit acest lucru

Mircea Manole nu a putut trece de fundașii tulceni

Delta Dobrogea Tulcea a obținut o victorie importantă la Ovidiu

Tinerii jucători de la FC Viitorul II au susținut sâmbătă al doilea meci consecutiv pe teren propriu în fața unei candidate la promovarea în Liga a 2-a. După Juventus București, acum două etape, a venit rândul Deltei Dobrogea Tulcea să se impună la Ovidiu, cu scorul de 4-2. Gazdele au început foarte slab partida contând pentru etapa a 17-a din Liga a 3-a la fotbal, Seria a 2-a, și s-au văzut conduse pe tabelă cu 3-0 după numai 22 de minute de joc! Au înscris Valentin Apostol (minutul 12), Samoel Cojoc (17) și Denis Dobra (22). Până la pauză, Viitorul II a reușit să revină, grație reușitelor lui Florinel Coman, din minutele 39 și 43. Rezultatul final al întâlnirii l-a fixat Johan Ella Ella, în minutul 53. Constănțenii au terminat jocul în inferioritate numerică, Alexandru Trancă fiind eliminat în minutul 67 pentru cumul de cartonașe galbene. Au jucat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Constantin Fălină): Buzbuchi - Rogoza (77 Căpușă), Ghiță, Kilyen, Perju - Ciobanu, Trancă, Dumitrescu (77 Cârstocea) - Casap, Fl. Coman (80 Firan), Manole (74 Iani).

Celelalte rezultate ale etapei a 17-a din Seria a 2-a: ACS Înainte Modelu - Metaloglobus București 2-0; Voința Snagov - Gloria Popești-Leordeni 2-3; Petrolistul Boldești - CS Tunari 4-1; Unirea Slobozia - Juventus București 1-2; Viitorul Domnești - Dinamo II București 2-0. CSM Oltenița a stat.

Clasament Seria a 2-a: 1. Juventus București 40 de puncte din 16 jocuri (golaveraj 30-8); 2. Delta Dobrogea Tulcea 40p (30-9); 3. Metaloglobus București 35p (26-10); 4. Unirea Slobozia 24p/15j (26-19); 5. Viitorul Domnești 24p (29-29); 6. ACS Înainte Modelu 22p (32-33); 7. Gloria Popești-Leordeni 19p (25-30); 8. Dinamo II București 18p (20-26); 9. Petrolistul Boldești 17p/15j (22-23); 10. FC Viitorul II Constanța 16p (24-32); 11. Voința Snagov 14p/15j (20-25); 12. CSM Oltenița 14p/15j (24-39); 13. CS Tunari 4p (13-38).