Eşec neaşteptat pentru CVM Tomis

Bulgarii de la Cerno More Varna i-au adus pe constănţeni cu picioarele pe pămînt

Sport 06 Ianuarie 2007 / 00:00 635 accesări

Voleibaliştii de la Club Volei Municipal Tomis au susţinut vineri după-amiază, în Sala Sporturilor din Constanţa, primul meci din anul 2007. Aflată pe ultima linie dreaptă a pregătirilor pentru întîlnirea din Top Teams Cup cu Orion Doetinchem, formaţia constănţeană a găsit ca adversar pentru două partide amicale echipa bulgară Cernomore Varna. Tinerii voleibalişti de la sud de Dunăre au demonstrat însă că nu au venit doar ca să se plimbe în România şi au cîştigat surprinzător, cu scorul de 3-2! Un rezultat neaşteptat dacă judecăm după diferenţa de valoare între jucătorii celor două echipe şi după rezultatul precedent, 3-0 pentru Tomis în septembrie, la Cupa “Mării Negre”, pe seturi 25-12, 25-17 şi 25-17!

Tomis a început ieri cu noul venit Ilieş po postul de coordonator, alături de titularii obişnuiţi: Erkan, Began, Ivkovic, Ashlei, Gabrych şi libero-ul Tănăsescu. Bulgarii au reuşit un debut de partidă în forţă şi s-au distanţat rapid pe tabela de scor: 7-4, 11-5, 16-10. La punctul de 11-5, spectatorii au început să vocifereze pentru că... bulgarii jucau în 7! În absenţa centrului Todorov, oaspeţii au solicitat ca libero-ul Hristov să evolueze non-stop şi să fie înlocuit doar la serviciu de alt voleibalist (Uzunov sau Kanev), care după ce repune mingea în joc să rămînă apoi în afara terenului. Odată situaţia lămurită, formaţia constănţeană a început să recupereze punct după punct şi a cîştigat setul cu 25-22. Jocul echipei antrenate de Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov a început să meargă ca uns şi setul al doilea s-a încheiat cu 25-17 în favoarea gazdelor, după ce Tomis a dominat categoric. Convinşi probabil că adversarii sînt îngenuncheaţi, constănţenii au tratat cu uşurinţă setul al treilea şi asta i-a costat scump. Bulgarii şi-au revenit şi au condus aproape în permanenţă pe parcursul seturilor următoare, pe care le-au cîştigat cu 25-22, 25-23 şi 15-10. Au mai jucat la echipa constănţeană, din setul 4, Gontariu în locul lui Erkan şi Voinea în locul lui Gabrych, în timp ce antrenorul bulgar Evgheni Ivanov i-a mai utilizat pe Iliev (Stoianov) - Iankov, Iosifov, Gradinarov, Aleksandrov şi Hristov.

Antrenorul Jorge Cannestracci, nemulţumit după partida de vineri

Evident, după acest neaşteptat eşec cu scorul de 3-2 în faţa echipei din Varna, antrenorul Tomisului era foarte dezamăgit şi îngrijorat înaintea debutului de miercuri în Cupele Europene. “Astăzi nu am înţeles atitudinea jucătorilor. Chiar dacă a fost un meci amical, trebuia să dea maximum pe teren. După 20 de zile fără joc, ar fi trebuit să văd la ei bucuria de a juca. Nu contează că este amical, tot meci este, şi trebuie jucat din plăcere, nu din obligaţie”, a declarat Cannestracci, din nou nemulţumit de mentalitatea jucătorilor săi, la fel ca şi în urmă cu două luni, cînd pierdeau meciurile de pe teren propriu cu echipele din Piatra Neamţ şi Baia Mare.

CVM Tomis şi Cernomore Varna vor mai disputa şi sîmbătă dimineaţă un meci amical, de la ora 10.00, tot în Sala Sporturilor, în urma căruia ne vom convinge dacă eşecul de vineri a fost doar un accident sau echipa constănţeană nu şi-a intrat încă în formă după mini-vacanţa de Sărbători. Reamintim că Tomis a înregistrat la sfîrşitul anului trecut o serie de nouă victorii consecutive, dintre care cinci în campionat, două în Cupa României şi două în amicalele cu ŢSKA Sofia.