Fără surprize în primele zile

Handbal / Campionatul Mondial din Franța

Sport 13 Ianuarie 2017 / 14:53 379 accesări
Kiril Lazarov este golgeterul Campionatului Mondial de handbal

La Campionatul Mondial de handbal masculin s-au desfășurat partidele din grupele A și B, încheiate cu rezultate scontate, favoritele impunându-se - în general - fără probleme. Cel mai disputat meci a fost cel dintre Polonia și Norvegia, medaliata cu bronz din urmă cu doi ani - Polonia - fiind acum la ora schimbării de generații! Astfel că Norvegia a abordat partida din postura de favorită, dar a avut mari emoții într-un final în care apărările au făcut legea. În minutul 50 scorul era 20-20, pentru ca în următoarele 10 minute să se mai înscrie doar două goluri, ambele norvegiene! După primele șase partide, liderul golgeterilor este macedoneanul Kiril Lazarov, autor a 12 goluri, jucătorul lui FC Barcelona fiind principalul artizan al victoriei țării sale.

Rezultate din primele șase meciuri:

Grupa A: Franța - Brazilia 31-16, Rusia - Japonia 39-29, Polonia - Norvegia 20-22

Grupa B: Slovenia - Angola 42-25, Macedonia - Tunisia 34-30, Spania - Islanda 27-21

Vineri sunt programate partidele din celelalte două grupe:

Grupa C: Belarus - Chile (ora 15.00), Germania - Ungaria (ora 18.45), Croația - Arabia Saudită (ora 21.45)

Grupa D: Qatar - Egipt (ora 15.00), Suedia - Bahrain (ora 18.45), Danemarca - Argentina (ora 21.45)