Favoritele continuă spre finală

Cupa Asiei la fotbal

Sport 23 Ianuarie 2015 / 00:00 723 accesări

Ieri au avut loc în Australia primele două sferturi de finală ale Cupei Asiei la fotbal, partide încheiate cu victoria favoritelor: COREEA DE SUD - Uzbekistan 2-0 - după prelungiri (Heung-Min Son 104, 119) și China - AUSTRALIA 0-2 (Cahill 49, 65). Surprinzător, Coreea de Sud s-a chinuit destul de mult cu Uzbekistan, golurile victoriei fiind înscrise în finalurile celor două reprize de prelungiri de către atacantul lui Bayer Leverkusen - Heung-Min Son. Partida a fost dominată cu autoritate de sud-coreeni, dar uzbecii s-au apărat perfect până în finalul primei reprize de prelungiri, când fundașul central Mukhammadiev le-a făcut cadou o minge atacanților coreeni chiar în fața propriului careu! Heung-Min Son a speculat situația și a decis soarta acestui sfert de finală, golul din penultimul minut al prelungirilor venind pe contraatac, pe fondul atacurilor disperate ale uzbecilor. Australia a tranșat mult mai clar disputa cu China, deși aceasta venea din postura de câștigătoare de grupă și cu punctaj maxim. „Bătrânul” Tim Cahill (35 de ani) și-a făcut încă o dată datoria, dubla sa ducând Australia în semifinalele competiției, acolo unde va întâlni învingătoarea dintre Japonia și Emiratele Arabe Unite. Celelalte două sferturi de finală sunt programate în această dimineață: Iran - Irak (ora 8.30) și Japonia - Emiratele Arabe Unite (ora 11.30).