FC Farul a învins Oţelul Galaţi

Sâmbătă seară, la Constanţa

Sport 24 Octombrie 2015 / 19:11 1448 accesări

Etapa a 10-a a Ligii a 2-a la fotbal a programat sâmbătă seară, în Seria 1, la Constanţa, pe stadionul „Farul”, partida dintre FC Farul Constanţa şi Oţelul Galaţi. La capătul celor 90 de minute de joc, FC Farul s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de atacantul Sorin Chiţu, în minutul 38. În repriza a doua, în min. 60, suporterii oaspeţilor au fost evacuaţi din stadion, după ce au rupt mai multe scaune. Oaspeţii au terminat partida cu un om mai puţin, Miron fiind eliminat în minutul 84. FC Farul a obţinut astfel a treia victorie consecutivă, acumulând 17 puncte în clasament, fiind acum pe poziţia a patra în clasament.

Au evoluat pentru Farul (antrenori Constantin Gache, Ion Barbu şi Gică Mina): Gudea - Băjan, Fl. Pătrașcu (cpt.), Şt. Rusu, I. Barna - Ad. Ionescu - M. Ion, Milea (56 Butoi), Cristocea, Corcoveanu (76 D. Bratu) - S. Chițu.

Celelalte rezultate ale partidelor disputate sâmbătă: CS Baloteşti - ACS Berceni 1-1, Ceahlăul Piatra Neamț - SC Bacău 2-3, Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila 5-1, Dunărea 2005 Călăraşi - Gloria Buzău 8-0. Bucovina Pojorâta a stat. Meciul Rapid București - Rapid CFR Suceava va avea loc luni seară, de la ora 18.00 (în direct la Digi Sport 1).

Clasament: 1. Bacău 19p (golaveraj: 12-9), 2. Rapid 18p (12-5), 3. Suceava 18p (13-9), 4. FC FARUL 17p (14-9), 5. Călărași 16p (16-4), 6. Brăila 16p (11-12), 7. Clinceni 14p (18-10), 8. Berceni 12p (12-13), 9. Pojorâta 9p (12-13), 10. Balotești 9p (6-10), 11. Oțelul 7p (6-13), 12. Buzău 7p (8-23), 13. Ceahlăul 4p (5-15).