FC Farul, aproape de o victorie în duelul cu Rapid

Fotbal / Liga a 2-a

Sport 03 August 2019 / 20:14 1787 accesări
Viorel Lică a dirijat foarte bine defensiva Farului

Fotbaliştii Farului au obţinut primul punct din actualul sezon al Ligii a 2-a, remizând în prima etapă, scor 0-0 cu Rapid, sâmbătă, la Bucureşti, pe stadionul din Regie. Formaţia constănţeană ar fi putut obţine chiar cele trei puncte, însă portarul Drăghia a avut două intervenţii foarte bune la şuturile lui Alexandru Stoica, din minutele 48 şi 62. Şi portarul Muţiu a respins în minutul 58 o minge şutată extrem de periculos din lovitură liberă, iar în minutul 89 a avut încă o intervenţie salvatoare. FC Farul a jucat din minutul 83 cu un om mai puţin, după eliminarea lui Cruceru, pentru cumul de cartonaşe galbene. Să remarcăm prestaţia foarte bună a jucătorilor pregătiţi de Ianis Zicu şi Daniel Florea la prima apariţie oficială din actualul campionat, una care dă speranţe suporterilor constănţeni în obţinerea de rezultate foarte bune în sezonul 2019-2020.

Au evoluat următoarele formaţii - Rapid (antrenor Daniel Pancu): Drăghia - I. Voicu (cpt.), B. Manole, Mallo, Demici - Sefer, R. Lazăr, Jorza (84 Labeau)- Dodoi (56 Vlada), Drăghiceanu (65 Al. Dulca), Hlistei; FC Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Al. Nicola, V. Lică, I. Ursu, Carabela - D. Toma (89 Cană), M. Doumbia, A. Cruceru - Kanda (77 Greu), I. Stoica (90+1 Al. Bodea), Al. Stoica.

„A fost o partidă grea. Băieţii au avut o evoluţie bună. Cred că am fost echipa mai bună. Sunt bucuros pentru că jucătorii mei au avut atitudine, echipa şi-a creat ocazii de gol. Nu vreau să vorbim acum de promovare. Eu îmi doresc să câştig fiecare meci”, a declarat Ianis Zicu.

Alte rezultate - Vineri, 2 august: CSM Reșița - Universitatea Cluj 2-0.