FC Farul, aproape de primul succes în deplasare

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 13-a

Sport 21 Octombrie 2019 / 20:55 984 accesări

FC Farul Constanţa a obţinut un punct în deplasarea de la Piteşti, din etapa a 13-a a Ligii a 2-a, terminând la egalitate, scor 2-2 (Blejdea 12, M. Alexe 81 / Al. Stoica 66, D. Toma 75), în duelul cu FC Argeş. Partida disputată luni seară pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Trivale a fost una spectaculoasă, cu ocazii de gol la ambele porţi, ambele echipe căutând victoria. Gazdele au beneficiat de un penalty chiar în primul minut, dar portarul Muţiu a respins mingea trimisă de la punctul cu var de C. Barbu. În minutul 8 am notat ratarea lui Hordouan, care a reluat balonul în bara laterală, după care piteştenii au deschis scorul prin Blejdea, în minutul 12. Farul a încris în minutul 28 prin Daniel Toma, însă golul a fost anulat pentru o presupusă poziţie de ofsaid, iar până la pauză Alexandru Stoica şi Ionuţ Ursu au trecut pe lângă egalare. Echipa constănţeană a revenit în repriza a doua şi a trecut în avantaj, graţie golurilor marcate de Alexandru Stoica,în minutul 66, şi Daniel Toma, în minutul 75. Din păcate pentru Farul, prima victorie în deplasare nu a venit, FC Argeş egalând prin Marius Alexe, în minutul 81, atacantul gazdelor trimiţând mingea în poartă, cu capul, la prima atingere a balonului.

„A fost o partidă frumoasă. Pot să spun că sunt nemulțumit, pentru că am primit golul al doilea după patru erori ale jucătorilor mei. Au fost situații pe care puteam să le rezolvăm altfel. Până la urmă, venim cu un punct, nu cu mâna goală, așa cum s-a întâmplat în unele deplasări. Sunt mulțumit de atitudinea din a doua repriză, de modul în care au judecat fazele, de felul în care au încercat să joace, să pună probleme adversarilor, dar sunt nefericit pentru rezultat. Eu îmi propun la fiecare meci să câștigăm, chiar dacă jucăm în deplasare”, a declarat antrenorul Farului, Ianis Zicu.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Argeş (antrenor: Ionuţ Badea): Ducan - Dănescu, Şerbănică, Turda, Muşat - Prepeliţă (cpt.), Moihedja (69 A. Tofan) - N. Popescu, C. Barbu (54 A. Popa), R. Grecu (80 M. Alexe) - Blejdea; Farul (antrenor: Ianis Zicu): Muţiu (cpt.) - Nicola, V. Lică, I. Ursu, D. Panait - D. Toma, Antoche - Hordouan (52 Kanda), A. Cruceru (84 Greu), Al. Stoica - I. Stoica. Cartonaşe galbene: N. Popescu, Dănescu, Ducan, A. Tofan. Meciul a fost arbitrat la centru de Viorel Flueran.

Clasament: 1. Mioveni 27p (golaveraj: 23-8), 2. Turnu Măgurele 26p (25-11), 3. UTA 23p (28-6), 4. Metaloglobus 22p (18-12), 5. Viitorul Pandurii 21p (18-15), 6. Petrolul 21p (14-11), 7. Buzău 20p (20-11), 8. Rapid 20p (14-10), 9. FC FARUL 19p (13-12), 10. FC Argeş 17p (16-17), 11. Ripensia 16p (19-21), 12. Csikszereda 16p (12-15), 13. Chiajna 16p (10-15), 14. Călărași 15p (16-18), 15. Reșița 15p (14-18), 16. ASU Poli 13p (11-8), 17. U. Cluj 13p (17-15), 18. Pandurii 7p (8-25), 19. Daco-Getica 6p (8-33), 20. Snagov 5p (8-32).