FC Farul, victorie la scor cu CS Poseidon Limanu-2 Mai

Fotbal

Sport 25 Ianuarie 2020 / 18:56 2164 accesări

Formaţia FC Farul Constanţa a disputat sâmbătă, pe stadionul din Tuzla, pe durata a două reprize a câte 60 de minute, o partidă de verificare în compania echipei CS Poseidon Limanu-2 Mai, ocupanta locului 8 în clasamentului Seriei a 2-a a Ligii a 3-a. Meciul s-a încheiat cu succesul clar al Farului, scor 6-1, la pauză 5-0.

„Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 10, când Alexandru Stoica a transformat o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault asupra lui Ionuț Stoica. Diferența s-a majorat în minutul 15, același Alexandru Stoica profitând de o neatenție a defensivei adverse. Tot „decarul” Farului a marcat și al treilea gol, în minutul 26, după o pasă excelentă primită de la Ionuț Stoica. În minutul 41, Ionuț Stoica și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar scorul primei reprize a fost stabilit în minutul 49, dintr-o lovitură de pedeapsă executată de Baudouin Kanda, după un fault asupra lui Alexandru Stoica.

În repriza a doua, antrenorul Ianis Zicu a efectuat mai mult schimbări, folosind întreg lotul, inclusiv cei doi juniori, Ștefan Rus și Patrick Ciolacu, dar şi jucătorii aflați în probe. Alexandru Stoica și-a trecut în cont a patra reușită, cu o lovitură de cap din centrarea lui Dimciu Halep, în minutul 74. Pe final, în minutul 82, oaspeții, antrenaţi de Cristian Petcu, au înscris golul de onoare prin Alexandru Țugui.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Farul: Udeanu - Nicola, Cană, Antoche, Carabela - Cruceru Cărăruș, Greu - Kanda, I. Stoica (40 Halep), Al. Stoica; repriza a doua: Ieșeanu - Nicola (80 Ciolacu), I. Ursu, Antoche, D. Panait - D. Toma, Mitrov, Ardelean - Al. Stoica (80 Gândac), Halep (80 Rus), Hordouan. Trei jucători, Vlad Muțiu, Viorel Lică și Mădălin Martin au fost menajați.

CS Poseidon: Moroșanu - Nedelcu, L. Gheorghe, Al. Dumitru, R. Mocanu - Beșleagă, Bolat, Erdinci Cogali, Bolojan - Enis Cogali, Pîslaru. Au mai jucat: Oarză, Bileca, Zanfir, P. Pazăr, C. Neagu, Creteanu, E. Vlăduț, Pîrvulescu, Brais, Țugui, Bîrdar.