FC Timişoara, de la agonie la extaz

UEFA Europa League / Al treilea tur preliminar, manşa retur

Sport 06 August 2010 / 00:00 575 accesări

Meci nebun, aseară, la Timişoara, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al UEFA Europa League. După victoria din Finlanda, scor 2-1 cu MyPa-47, FC Timişoara a obţinut o calificare care la pauză părea pierdută. 0-3 după primele 45 de minute de joc şi 3-3 (M. Axente 53, Zicu 80, Cisovsky 90+2 / Aijala 18, Ricketts 20, 25) la final, golul marcat în prelungiri trimiţând formaţia bănăţeană în urna de la Nyon. În schimb, Dinamo nu şi-a putut apăra, la Split succesul din tur, scor 3-1, Hajduk câştigând cu 3-0 (Vukusik 12, Brkljaca 23, Tomasov 38). Tragerea la sorţi a partidelor din play-off-ul UEFA Europa League este programată azi, de la ora 13.00, la Nyon, în urnă urmând să se afle alte patru echipe din România: FC Timişoara, Unirea Urziceni, FC Vaslui şi Steaua Bucureşti.

Alte rezultate - FK Teteks - Elfsborg 1-2 (în tur: 0-5); OFK Belgrad - Galatasaray Istanbul 1-5 (2-2); Dinamo Minsk - Maccabi Haifa 3-1 (0-1), FK Qarabag - Wisla Cracovia 3-2 (1-0), Banik Ostrava - Dnepr Mogilev 1-2 (0-1), FC Zestafoni - Karpatîi Lvov 0-1 (0-1); Dinamo Tbilisi - Sturm Graz 1-1 (0-2); Anorthosis Famagusta - Cercle Bruges 3-1 (0-1), Apollon Limassol - Sibir Novosibirsk 2-1(0-1), Dnepr Dnepropetrovsk - Spartak Zlatibor 2-0 (1-2), IFK Goteborg - AZ’67 Alkmaar 1-0 (0-2); Brondby - Buducnost Podgorica 1-0 (2-1), FC Lausanne - Randers FC 1-1 (3-2); Aris Salonic - Jagiellonia Bialystok 2-2 (2-1), Levski Sofia - Kalmar FF 5-2 (1-1), FC Lucerna - FC Utrecht 1-3 (0-1); Beşiktaş Istanbul - FC Plzen 3-0 (1-1), FC Jablonec - APOEL Nicosia 1-3 (0-1), Maccabi Tel-Aviv - Olympiacos Pireu 1-0 (1-2), Genk - Inter Turku 3-2 (5-1); Austria Viena - Ruch Chorzow 3-0 (3-1), Bangor City - Maritimo Funchal 1-2 (2-8), VfB Stuttgart - Molde FK 2-2 (3-2). Celelalte partide au luat sfârşit după închiderea ediţiei.