FC Viitorul a jucat două meciuri amicale într-o singură zi!

Sport 30 Iunie 2017 / 14:13 437 accesări

Campioana României la fotbal, FC Viitorul, și-a continuat joi seria jocurilor de verificare pe care le susține în cantonamentul din Slovenia. În cursul dimineții, adversara constănțenilor a fost o selecționată a jucătorilor sloveni liberi de contract. Partida s-a disputat pe terenul central al bazei de pregătire folosite de constănțeni, cea de la Kidricevo, și s-a încheiat cu victoria la scor a campionilor, scor 6-0 (1-0). Golurile au fost marcate de Dani Lopez (minutele 7 și 51), Vlad Morar (73), Alexandru Cicâldău (79 și 82) și Neluț Roșu (81-penalty).

Joi după-amiază, jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au întâlnit echipa slovenă de primă ligă NK Aluminij, partida încheindu-se la egalitate, scor 2-2 (1-2). Ambele goluri ale campioanei au fost marcate de George Țucudean, în minutele 35 (șut precis din careu la colțul scurt) și 61 (finalizare elegantă pe lângă portar, după o pasă ideală a lui Roșu). Pentru NK Aluminij au punctat Francesco Tahiraj (34) și Ibrahim Mensah (45+1).

Managerul tehnic al campioanei României, Gheorghe Hagi, a utilizat următorii jucători în cele două partide:

Meciul 1: Buzbuchi (62 Tordai) - Dumitraș (70 S. Rădoi), Țîru (70 Hodorogea), M. Constantin (46 V. Ghiță), Cr. Ganea (46 Panait) - Dani Lopez (70 N. Roșu), Nedelcu (46 Iacob), Vînă (46 D. Dumitrescu) - Al. Stoica (70 Purece), A. Chițu (70 Vl. Morar), Ov. Herea (70 Cicâldău).

Meciul 2: Rîmniceanu (61 Tordai) - S. Rădoi (67 V. Ghiță), Hodorogea (76 Dumitraș), Boli (76 Țîru), Cr. Ganea (35 Vînă) - N. Roșu (67 D. Dumitrescu), Mladen (76 Iacob), Purece (67 A. Chițu) - Cicâldău (76 Panait), Țucudean, Vl. Morar (46 Nedelcu).

FC Viitorul va mai susține în Slovenia încă două partide, urmând să întâlnească două fruntașe ale campionatului din Rusia, echipe care vor evolua în ediția viitoare a Cupelor Europene! Pe 2 iulie, campionii vor juca împotriva lui FK Krasnodar (locul 4 în sezonul trecut), iar pe 5 iulie o vor avea ca adversară pe vicecampioana ȚSKA Moscova.