FC Viitorul U19, de la 3-0 la 3-3

Fotbal / Liga Elitelor Under 19, semifinale, manşa tur

Sport 15 Mai 2017 / 10:24 591 accesări
Juniorii Viitorului trebuie să obţină calificarea în finală în returul de la Satu Mare

Rezultat surprinzător înregistrat duminică, pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în manşa tur din cadrul semifinalelor Ligii Elitelor U19. Campioana juniorilor mari în ultimii cinci ani, FC Viitorul, a jucat pe gazonul campionilor din întrecerea seniorilor, însă a încheiat la egalitate întâlnirea cu LPS Satu Mare, scor 3-3, după ce în minutul 41 conducea cu 3-0. Până la pauză, jucătorii antrenaţi de Nicolae Roșca au înscris prin Andrei Ciobanu, în minutul 28, Claudiu Zamfirescu, în minutul 36, și Alexandru Mățan, în minutul 41, din penalty, dar oaspeţii au restabilit egalitatea după pauză în urma reuşitelor lui Mark Pârnău, din minutul 63, Ioan Opriș, din minutul 67, și Sergiu Ciocan, din minutul 78.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Dur-Bozoancă - Căpușă (76 Rusu), Băluță, Ghiță, Kilyen - Ciobanu, Iani (46 D. Dumitrescu), M. Ene - Zamfirescu (46 Drăguș), Pop, Mățan (61 Manole).

Întâlnirea retur este programată sâmbătă, 20 mai, de la ora 12.00, la Satu Mare.

În cealaltă semifinală, UTA Bătrâna Doamnă şi Dinamo București au înregistrat tot un rezultat de egalitate, scor 1-1.