Fenerbahce şi Chelsea, prim pas spre finala UEL

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manşa tur

Sport 26 Aprilie 2013 / 00:00 428 accesări

Aseară, în manşa tur a semifinalelor UEFA Europa League la fotbal, Fenerbahce s-a impus, la limită, la Istanbul, în duelul cu Benfica Lisabona. După ce la ultima fază din prima repriză, în min. 45+2, Fenerbahce a ratat un penalty, Cristian trimiţând balonul în bara laterală, Egemen Korkmaz a adus victoria gazdelor în repriza a doua. În celălalt meci din semifinale, Chelsea Londra s-a impus, în deplasare, în confruntarea cu FC Basel şi câştigătoarea Ligii Campionilor din sezonul trecut este foarte aproape de finala UEL.

Rezultate: Fenerbahce Istanbul - Benfica Lisabona 1-0 (Egemen Korkmaz 72) şi FC Basel - Chelsea Londra 1-2 (Schar 87-pen. / Moses 12, David Luiz 90+4). Partidele retur se vor disputa pe 2 mai. Finala competiţiei este programată pe 15 mai, la Amsterdam.