Finala aşteptată în Liga Campionilor

Fotbal / Finala UEFA Champions League: FC Barcelona - Manchester United

Sport 26 Mai 2009 / 00:00 540 accesări

Finala 2009 a UEFA Champions League aduce la Roma două dintre cele mai în formă echipe ale momentului din Europa, ambele cucerind titlul naţional în întrecerile interne. Considerată echipă gazdă la Roma, FC Barcelona şi-a început traseul în UCL în Grupa C… unde s-a aflat şi cîştigătoarea Cupei UEFA, Şahtior Doneţk! Care a şi reuşit să-i administreze singura înfrîngere campioanei Spaniei şi încă pe “Camp Nou”. În optimi au trecut, însă, catalanii şi Sporting Lisabona. Fază în care FC Barcelona a trecut de Olympique Lyon, după 1-1 în Franţa şi 5-2 în Spania. În sferturi victimă a fost Bayern Munchen, după 4-0 în tur şi 1-1 în retur. În sfîrşit cel mai dificil adversar a fost Chelsea, în semifinale, dispută încheiată cu două egaluri - 0-0 în Spania şi 1-1 în Anglia. Manchester United este prima campioană a Europei de la Juventus Torino încoace - în 1997 - care-şi apără trofeul. Dar ultima echipă care a avut şi succes în această tentativă a fost AC Milan în 1990, după ce se impusese şi în 1989. Campioana Angliei a cîştigat Grupa E, cu numai două victorii şi patru egaluri! În optimi, MU a dat peste Interul lui Mourinho, echipă de care a trecut lejer (0-0 şi 2-0), campioana Italiei “confirmînd” declinul fotbalului peninsular. Englezii au avut cea mai dificilă dispută în sferturi, unde FC Porto a fost foarte aproape de o uriaşă surpriză, după 2-2 în Anglia. Ronaldo a adus calificarea echipei sale, înscriind golul victorios împotriva campioanei din ţara natală! Mult mai uşor a fost duelul din semifinală, cu Arsenal - 1-0 în tur şi 3-1 în retur. La Roma, FC Barcelona va lupta pentru al treilea său trofeu, în timp ce MU pentru al patrulea.

Busacca va arbitra finala

Elveţianul Massimo Busacca va arbitra finala actualei ediţii a Ligii Campionilor, a anunţat UEFA. Busacca va fi ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Matthias Arnet şi Francesco Buragina, în timp ce arbitru de rezervă va fi tot un elveţian, Claudio Circhetta. Partida de pe “Stadio Olimpico” va fi cea de-a doua finală din carieră pentru cavalerul fluierului din “ţara cantoanelor”, după cea a Cupei UEFA din 2007, dintre formaţiile spaniole FC Sevilla şi Espanyol Barcelona. În vîrstă de 40 ani, Busacca le-a mai arbitrat pe Manchester United şi FC Barcelona în prima manşă a semifinalelor ediţiei trecute a Ligii Campionilor. În meciul disputat pe “Camp Nou”, încheiat la egalitate, scor 0-0, Busacca a acordat un penalty în favoarea englezilor, după doar trei minute de joc, penalty ratat însă de Cristiano Ronaldo. Manchester United s-a calificat în finală după ce a reuşit să cîştige partida retur, de pe teren propriu, cu 1-0. Busacca a condus, în total, 32 de partide din Champions League, aflîndu-se pe lista arbitrilor selecţionaţi pentru turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud, din 2010.