Fotbalul italian, suspendat pe termen nelimitat

Sport 05 Februarie 2007 / 00:00 579 accesări

Derby-ul sicilian dintre Catania şi Palermo, din etapa a 22-a a campionatului italian, trebuia să fie o sărbătoare a fotbalului, dacă ţinem cont de poziţiile în clasament ale celor două echipe, 5 gazdele şi 3 oaspeţii. Organizatorii parcă au presimţit ceva, pentru că din motive de securitate au decis devansarea meciului pentru vineri, de teama unor ciocniri între suporteri, în contextul în care la partida tur au avut loc numeroase incidente. Acestea nu au lipsit nici vineri seară: meciul a fost întrerupt timp de 30 de minute, în repriza a doua, din cauză că suporterii gazdelor au aruncat în teren cu fumigene, iar forţele de ordine au intervenit folosind gaze lacrimogene. În cele din urmă, jocul s-a reluat şi s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, 2-1 prin golurile lui Caracciolo (min. 50) şi Di Michele (min. 83), respectiv Caserta (min. 59). Din păcate, incidentele dintre suporteri şi poliţie au produs numeroase victime înaintea partidei: un poliţist a decedat şi numeroase persoane au fost rănite. 15 persoane au fost arestate, dintre care şapte sînt minori. Potrivit Chesturii din Catania, cele 15 persoane arestate nu au fost implicate în evenimentele ce au dus la moartea inspectorului Filippo Raciti, în vîrstă de 38 de ani. Acesta a decedat în urma unui stop cardio-respirator, după ce o petardă aruncată în maşina în care se afla a explodat, provocîndu-i răni grave la figură. Din primele cercetări se pare că lupta a fost provocată de suporterii echipei Catania, care i-au atacat iniţial pe susţinătorii lui Palermo, apoi au îndreptat tirul spre reprezentanţii forţelor de ordine, care au intervenit cu gaze lacrimogene. În urma acestor incidente, în Italia s-ar putea juca din nou fotbal după două săptămîni de pauză sau chiar după un an de întrerupere.

Amicalul Italia - România de la Siena a fost anulat

Ca urmare a gravelor incidente de la Catania, meciurile din week-end din toate ligile Italiei, precum şi cele ale echipelor naţionale de seniori şi tineret, care erau programate săptămîna aceasta, au fost suspendate pe termen nedeterminat. Miercuri, campioana mondială ar fi trebuit să dispute un meci amical cu echipa naţională a României, la Siena, iar selecţionata de tineret urma să întîlnească mîine Belgia. România va juca miercuri un meci amical în compania reprezentativei Republicii Moldova, de la ora 17.00, pe Stadionul Naţional din Complexul Sportiv “Lia Manoliu”.