Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa Regelui la oină

07 Mai 2016 / 14:29 398 accesări

Frontiera Tomis Constanța a câștigat sâmbătă Cupa Regelui la oină, după ce a învins, cu scorul de 21-17, în finală pe ACS Straja București a declarat, pentru Agerpres, Cornel Săndulescu, vicepreședinte al Federației Române de Oină.

În finala mică, CS Energia Râmnicelu Buzău s-a impus cu scorul de 18-6, în confruntarea cu CS Politehnica Cluj.

Partidele de sâmbătă, precum și semifinalele programate vineri au fost disputate pe Stadionul Național ''Arcul de Triumf'' din București.

Principele Radu a premiat jucătorii oferind echipei Frontiera Tomis Constanța Cupa Regelui, trofeu transmisibil, cupa ediției 2016, medaliile și tricourile pentru câștigarea competiției.

Festivitatea de premiere a finalizat acest eveniment menit să aducă în atenția tuturor sportul național, oina.

Cupa Regelui a fost o competiție organizată sub înaltul patronaj al Majestății Sale Regele Mihai I, de Federația Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului și Sportului, Comitetul Olimpic și Sportiv Român și CS Straja București.