Futsal Municipal a făcut din nou spectacol

Fotbal în sală / Liga 1, etapa a 11-a: Futsal Municipal Constanţa - Informatica Timişoara 12-2

Sport 20 Noiembrie 2006 / 00:00 685 accesări

Futsal Municipal Constanţa a făcut duminică o "încălzire" perfectă pentru cele trei partide foarte dificile pe care le va disputa în următoarele trei etape: la Odorheiu Secuiesc şi acasă cu Energoconstrucţia Craiova şi Athletic Club Bucureşti, ultima contînd pentru etapa întîi din retur. Într-o Sală a Sporturilor prea puţin populată, faţă de jocul spectaculos practicat de echipa antrenată de Dragoş Chipară, constănţenii au obţinut încă un succes la scor, 12-2 (4-2), menţinîndu-se în plutonul fruntaş al campionatului. Echipa gazdă nu a crezut nici un moment că Informatica Timişoara îi poate pune probleme în acest meci, a început foarte relaxată şi... s-a văzut condusă cu 1-0 încă din min. 2, cînd Ciuciu a profitat de o greşeală a lui Micu. A fost însă doar un foc de paie, pentru că Mimi Stoica a egalat după numai zece secunde, apoi tăvălugul constănţean s-a prăvălit asupra echipei nou promovate, care a venit pe Litoral cu doar cinci jucători de cîmp! Florea (min. 10) şi Stoica (două goluri în min. 14!) au adus Municipalul în avantaj, iar Topliceanu a stabilit scorul pauzei în ultimul minut al reprizei: 4-2 pentru gazde. Constănţenii au zburdat în repriza secundă şi s-au oprit abia în min.31, cînd scorul ajunsese deja 12-2, prin golurile înscrise de Stoica (min. 21), Stoianof (min. 24), Micu (min. 24 şi 31), Toader (min. 26) şi Florea (min. 30 şi 30) plus autogolul lui Gr. Mihai (min. 31). Singurii constănţeni care nu au marcat sînt N. Stan, Grăniceru şi portarii Traşcă şi Resmeriţă... Eroul jocului a fost portarul timişorean Satmari, care a primit 12 goluri, dar s-a opus altor vreo 20! În etapa viitoare, Municipal va juca în deplasare, cu AS Odorheiu Secuiesc.