Germania este noua campioană europeană!

Handbal (m) / Campionatul European

Sport 31 Ianuarie 2016 / 23:42 624 accesări
Germania a sărbătorit câştigarea celui de-al doilea titlul european din istorie

Fără să se numere printre candidatele la trofeu, naţionala de handbal masculin a Germaniei a câştigat al doilea titlu european din istorie, la capătul unui parcurs de senzaţie la turneul final găzduit de Polonia. Reprezentativa pregătită de antrenorul islandez Dagur Sigurdsson s-a impus, duminică, în finala disputată cu marea favorită Spania, cu scorul de 24-17 (13-9), asigurându-şi astfel şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Cu doar cinci jucători păstraţi în lot faţă de Campionatul Mondial de anul trecut, la care a participat doar graţie unui wild-card oferit de Federaţia Internaţională de handbal, şi fără vedeta Uwe Gensheimer, Germania părea o victimă sigură. De altfel, obiectivul era construcţia unui noi echipe, iar media de vârstă a lotului s-a situat la doar 24 de ani şi jumătate. Elevii lui Dagur Sigurdsson au început turneul cu un eşec, tocmai în faţa Spaniei, dar au câştigat apoi duelurile cu Suedia şi Slovenia, încheind Grupa C pe locul secund. În grupele principale, chiar dacă i-a pierdut pe Steffen Weinhold şi Christian Dissinger, accidentaţi, Germania a spulberat Ungaria, s-a impus la limită în faţa Rusiei şi a revenit spectaculos pe finalul duelului cu Danemarca. În semifinale, cu Norvegia, norocul le-a surâs nemţilor, după ce au prins prelungirile graţie unui gol înscris pe final şi au obţinut calificarea în ultimul act după o reuşită venite când mai erau doar câteva secunde de joc. În finală însă, germanii au dominat categoric, având şi un avantaj de 9 goluri, iar portarul Andreas Wolff a făcut un joc de senzaţie, trecându-şi în cont 16 intervenţii reuşite. Astfel, Germania a repetat performanţa înregistrată în 2004 şi a cucerit primul trofeu important, după titlul mondial din 2007. În schimb, Spania a pierdut a patra finală europeană, după cele din 1996, 1998 şi 2006. Medaliile de bronz i-au revenit Croaţiei, care s-a impus în finala mică, scor 31-24 (15-11), în faţa Norvegiei.

În urma voturilor acordate de fani, a fost stabilită componenţa echipei ideale a turneului din Polonia: Andreas Wolff (portar, Germania) - Tobias Reichmann (extremă dreapta, Germania), Johan Jakobsson (inter dreapta, Suedia), Sander Sagosen (centru, Norvegia), Michal Jurecki (inter stânga, Polonia), Manuel Strlek (extremă stânga, Croaţia), Julen Aguinagalde (pivot, Spania). Cel mai bun apărător a fost desemnat danezul Henrik Mollgaard, în timp ce Raul Entrerrios a fost ales cel mai bun jucător al întrecerii. Titlul de golgeter a fost obţinut de spaniolul Valero Rivera Folch, cu 48 de goluri, urmat de germanul Tobias Reichmann, cu 46 de goluri, şi norvegianul Kristian Bjørnsen, cu 45 de goluri.