Germania, pentru a patra oară campioană mondială

Fotbal / Turneul final al CM, finala mare: GERMANIA - ARGENTINA 1-0, după prelungiri

Sport 14 Iulie 2014 / 00:00 333 accesări

Stadionul “Maracana” din Rio de Janeiro a găzduit, duminică seară, finala a celei de-a XX-a ediţii a Campionatului Mondial de fotbal, duelul dintre Germania şi Argentina necesitând prelungiri pentru stabilirea campioanei mondiale.

În prima repriză a partidei, Argentina a fost cel mai aproape de gol în min. 21, când Higuain nu a profitat de pasa greşită trimisă de Kroos şi a şutat mingea pe lângă poartă. Acelaşi Higuain a trimis balonul în plasa porţii lui Neuer în min. 30, dar atacantul argentinian se afla în poziţie de ofsaid. Până la pauză, Germania a trecut şi ea pe lângă deschiderea scorului, Kroos, în min. 43, şi Howedes, în min. 45+2, minge trimisă în bara laterală, irosind cele mai bune situaţii. Repriza a doua a început cu ratarea lui Messi, din min. 49, balonul şutat la colţul lung trecând de puţin pe lângă bara laterală. Fiecare echipă a căutat prea mult lovitura decisivă şi astfel scorul la finalul timpului regulamentar de joc a fost egal, 0-0. Au urmat prelungirile, în care nemţii au ratat prin Schurrle la primul atac, portarul Romero fiind la locul potrivit. A urmat replica argentinienilor, prin Palacio, dar apele s-au liniştit şi miza uriaşă a confruntării şi-a spus cuvântul, niciuna dintre formaţii nemairiscând să ofere şanse de gol adversarei. Germania a găsit totuşi drumul spre gol şi spre trofeu, Mario Gotze lovind decisiv în min. 113, printr-o reluare spectaculoasă a centrării lui Schurrle.

Germania învinge Argentina, cu 1-0 (Gotze 113), după prelungiri şi devine astfel pentru a patra oară campioană mondială.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - Lahm (cpt.), J. Boateng, Hummels, Howedes - Kramer (31 Schurrle), Schweinsteiger - T. Muller, Kroos, M. Ozil (120 Mertesacker) - Klose (88 Gotze); Argentina (antrenor Alejandro Sabella): Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Lavezzi (46 Kun Aguero), Mascherano, Biglia, E. Perez (86 Gago) - Messi (cpt.), Higuain (77 Palacio). Cartonaşe galbene: Schweinsteiger, Howedes / Mascherano, Kun Aguero. Au arbitrat: Nicola Rizzoli - Renato Faverani şi Andrea Stefani (toţi din Italia), rezervă: Carlos Vera (Ecuador).