Gică Hagi a analizat prestaţia Viitorului din Belgia

Fotbal / UEFA Europa League, turul al doilea preliminar

Sport 26 Iulie 2019 / 15:29 754 accesări
Gheorghe Hagi, manager tehnic Viitorul: „Totul e posibil în fotbal, important este să credem în continuare” (sursa foto: www.fcviitorul.ro)

Înfrângerea suferită de FC Viitorul Constanţa, joi seară, 3-6 (Mladen 21, Ţîru 56, 61 / Asare 4, Dejaegere 13, Kubo 35, 45, Yaremchuk 42-pen., 50) cu KAA Gent, în prima manșă a turului secund din UEFA Europa League, a fost una dureroasă pentru formaţia constănţeană. Totuşi, managerul tehnic Gheorghe Hagi speră într-o minune în returul programat joi, 1 august, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu.

„Încep cu lucrurile bune. Chiar dacă am suferit o înfrângere greu de digerat, cred că ofensiv am jucat bine, de asta am şi marcat trei goluri în deplasare, dar defensiv, părerea mea este că am jucat foarte slab. Toată lumea a văzut. Din păcate le-am dat foarte multe spaţii în prima repriză, să gândească şi ei au calitate şi automat au arătat că sunt jucători foarte buni. Am marcat goluri repriza a doua, trebuie să marcăm goluri multe acasă, vom vedea. Cred că şi noi, şi ei în plan defensiv nu am jucat bine, lucru care îmi dă speranţe acasă, dacă putem să facem un meci foarte bun, perfect, în care trebuie să marcăm trei goluri şi să nu luăm niciunul sau patru şi să luăm doar unul. Totul e posibil în fotbal, important este să credem în continuare. După o repriză proastă, am făcut o repriză foarte bună, a doua. Aşa că rămânem cu repriza a doua şi vedem ce vom face la Constanţa”, a declarat Gică Hagi la conferinţa de presă desfăşurată după încheierea partidei din Belgia.

Pentru returul de pe teren propriu, managerul tehnic al Viitorului se gândeşte la o răsturnare spectaculoasă a rezultatului, iar suporterilor care au încurajat echipa constănţeană în manşa tur Gică Hagi le-a mulţumit: „Sperăm ca acasă să creăm minunea, să facem ceva. Fără să luăm din merite adversarului, pentru că adversarul are o valoare foarte bună, fotbalul din Belgia este la un nivel foarte bun, mult mai ridicat ca al fotbalului nostru. Rămân cu cele trei goluri marcate în deplasare, în Belgia, împotriva unei echipe foarte bune, care îmi dau speranţe. Vom vedea. Fotbalul e iubit în România şi sperăm ca altădată să-i facem şi mai fericiţi. Şi ei sunt bucuroşi că am marcat trei goluri, dar trişti că am luat şase. Le mulţumim că au venit şi ne-au susţinut, la sfârşit ne-au încurajat chiar şi la acest rezultat. Bravo lor! Aceştia sunt suporterii, care la greu te încurajează. Este un lucru fantastic. În fotbal, totul durează o zi. Cineva m-a învăţat că decât să pierzi cu unu la zero, mai bine... Ce contează câte goluri iei, contează este să joci fotbal, înveţi din toate. Ce-i în fotbal astăzi, nu mai e valabil mâine. Mâine e o altă zi şi o luăm de la capăt, să muncim în continuare, să facem mai bine, să progresăm. Îi felicităm pe adversari”.