Halep aşteaptă voturile fanilor pentru titlul de jucătoare a lunii octombrie

Tenis de câmp / Până joi, pe site-ul WTA

Sport 08 Noiembrie 2017 / 09:13 731 accesări
Simona Halep a fost aleasă în acest an jucătoarea lunii mai

Tenismena constănţeană Simona Halep, ocupanta primului loc în clasamentul mondial, a fost nominalizată de către WTA pentru titlul de jucătoare a lunii octombrie, alături de daneza Caroline Wozniacki, locul 3 WTA, şi de americanca Venus Williams, locul 5 WTA. Fanii pot vota tenismena lunii pe site-ul oficial al WTA, www.wtatennis.com, până joi, iar câştigătoarea va fi anunţată vineri.

Simona Halep a devenit, la 9 octombrie, al 25-lea lider al clasamentului WTA, după ce a învins-o pe letona Jelena Ostapenko, în semifinalele turneului la Beijing. Halep a disputat a 27-a finală din carieră la Beijing. Halep a intrat în Top 10 WTA pentru prima oară la 27 ianuarie 2014 şi este jucătoarea în activitate cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10. Caroline Wozniacki a câştigat Turneul Campioanelor de la Singapore, după ce a învins-o în finală pe Venus Williams.

În acest an au fost desemnate "jucătoarea lunii" următoarele tenismene: Serena Williams (ianuarie), Elina Svitolina (februarie), Elena Vesnina (martie), Laura Siegemund (aprilie), Simona Halep (mai), Garbine Muguruza (iunie), Madison Keys (iulie), Sloane Stephens (august) și Caroline Garcia (septembrie).

ÎN VACANŢĂ, ALĂTURI DE IUBIT?

Aflată în vacanţă în Italia, Simona Halep a fost fotografiată alături de un fost jucător de tenis profesionist, Radu Marian Barbu, care este implicat în mai multe proiecte din tenis. Radu Barbu este cu opt ani mai mare decât Halep, piteşteanul în vîrstă de 34 de ani jucând şi el tenis în circuitul ATP, însă fără realizări remarcabile. Cea mai bună clasare a sportivului care s-a retras din activitate în anul 2005 este locul 1.131 ATP. În prezent, iubitul Simonei Halep este antrenor de tenis, pregătind copiii în oraşul natal. Radu Barbu are mai mulţi prieteni pe care constănţeanca îi cunoaşte foarte bine, printre care se numără şi Horia Tecău, Victor Crivoi sau Andrei Pavel, actualul antrenor al Simonei. Barbu a studiat la Texas Christian University şi a evoluat pentru colegiul respectiv în campionatul universitar nord-american. El a mai ocupat şi funcţia de director al unui turneu ITF desfăşurat la Piteşti.