Handbaliștii tricolori au remizat cu Portugalia

Handbal masculin / Turneul echipei naționale

Sport 29 Decembrie 2014 / 00:00 758 accesări

Naționalele de handbal masculin ale României și Portugaliei au disputat, sâmbătă seară, prima dintre cele trei partide de verificare necesare ambelor reprezentative în vederea meciurilor oficiale din 2015. Prima dintre cele trei întâlniri (n.r. - toate disputate pe terenul lusitanilor) a avut loc la Pinhel și s-a încheiat la egalitate, scor 23-23 (12-12), după un joc în care atât România, cât și Portugalia ar fi putut câștiga. Ca și Portugalia, din lotul României au făcut parte jucători din întrecerea internă, convocați de la mai toate formațiile din Liga Națională. Selecționerul Aihan Omer a dorit astfel să ofere o șansă și celor care nu s-au aflat în lotul din preliminariile pentru EURO 2018, care în această toamnă a întâlnit Kosovo. Tocmai de aceea, campioana HCM Constanța a fost reprezentantă de un singur jucător, pivotul Albert Cristescu, care a încheiat meciul de sâmbătă cu trei goluri. Au lipsit, în schimb, de la HCM, “veteranii” Mihai Popescu, Rudi Stănescu, Laurențiu Toma, George Buricea și Marius Stavrositu. Revenind la meciul de la Pinhel, România și Portugalia au alternat momentele bune cu cele sub așteptări, fiecare dintre cele două echipe având la un moment dat un avans ce părea decisiv. După 12-12 la pauză, lusitanii s-au desprins la 21-17, dar cu trei minute înainte de final România conducea cu 23-21, după o serie de șase goluri consecutive și opt minute în care nu a primit gol. Gazdele au reușit să restabilească egalitatea în min. 59, însă tricolorii ar fi putut câștiga dacă ar fi fructificat ultimul atac al meciului. Pentru România au marcat: Şandru 4g, D. Grigoraș, Cristescu și Soare - câte 3g, Chiruț, Fenici, Lazăr și Bujor - câte 2g, Iancu și Pavel - câte 1g.

A doua partidă amicală dintre cele două reprezentative a avut loc duminică seară, la Meda, iar ultimul joc de pregătire este programat azi, de la ora 23.00 (în direct la Andebol|tv), în localitatea Figueira de Castelo Rodrigo.