Handbalistele de la Tomis, un nou pas greşit în Liga Naţională

Sport 23 Octombrie 2006 / 00:00 743 accesări

După un început bun de sezon, CS Tomis riscă să se îndepărteze de obiectivul fixat în vară, calificarea în cupele europene. Elevele lui Dumitru Muşi au pierdut, ieri, în etapa a noua a Ligii Naţionale de handbal feminin, 20-22 în deplasarea de la Deva. Mari favorite, constănţencele au avut o primă repriză dezastruoasă în ofensivă, marcînd doar opt goluri. Astfel, chiar dacă apărarea şi-a făcut datoria, gazdele au avut la pauză un avantaj de trei goluri, 11-8. La reluare, formaţia de pe litoral a echilibrat disputa, dar nu a putut să recupereze diferenţa, Cetate Deva cîştigînd cu 22-20. Golurile au fost marcate de Tătăran 11, Mitrea 4, Cartaş 4, Dobca 2 şi Bordi 1 - pentru gazde, respectiv Mateescu 8, Druţu 5, Drilea 4, Pîrîianu 2 şi Strungaru 1 - pentru Tomis. Pentru constănţence este a doua înfrîngere consecutivă în meciurile din deplasare, iar joi, 26 octombrie, pe litoral va poposi campioana Rulmentul Braşov, într-un meci din etapa a zecea. Celelalate rezultate ale etapei: Astral Poşta Cîlnău - HCM Baia Mare 27-26; Oţelul Galaţi - Mureşul Tg. Mureş 32-19; HCM Roman - U. Timişoara 38-24; Oltchim Rm. Vîlcea - Rapid CFR Bucureşti 31-13; HC Zalău - U. Cluj 30-34; Rulmentul Braşov - Dunărea Brăila 27-24. Clasament: 1. Oltchim Rm. Vîlcea 18p; 2. Rulmentul Braşov 16p; 3. U.Cluj 14p; 4. TOMIS CONSTANŢA 12p (golaveraj: +5); 5. HCM Roman 12p (-8); 6. Dunărea Brăila 11p; 7. Astral Poşta Cîlnău 10p; 8. Cetate Deva 8p (-1); 8. HCM Baia Mare 8p (-4); 10. Oţelul Galaţi 6p (+3); 11. HC Zalău 6p (-24); 12. Rapid CFR Bucureşti 4p; 13.U. Timişoara 1p; 14. Mureşul Tg. Mureş 0p.