Handbaliştii români au învins Serbia, la Novi Sad

Handbal masculin / Meci amical: SERBIA - ROMÂNIA 24-25

Sport 31 Decembrie 2011 / 00:00 757 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a reuşit o spectaculoasă şi în acelaşi timp surprinzătoare victorie în meciul amical disputat, joi seară, la Novi Sad, împotriva Serbiei. În faţa a 4.000 de spectatori, naţionala condusă de Vasile Stîngă a izbutit să ţină la respect mult mai puternica reprezentativă a Serbiei, în faţa căreia s-a impus în final cu 25-24 (12-11). Fără mai mulţi internaţionali de la HCM Constanţa, Popescu, Csepreghi, Sadoveac şi Sabou - toţi accidentaţi, Mureşan şi Şania, absenţi din diverse motive, România a făcut un meci peste aşteptări, conducând aproape în permanenţă pe tabela de marcaj, cea mai mare diferenţă de scor fiind de patru goluri, 24-20 - în min. 51 şi 25-21 - în min. 54 pentru handbaliştii tricolori. Serbia ar fi putut egala în min. 59, dar Marko Vujin a nimerit bara. Cel mai bun jucător român a fost Alexandru Şimicu (HCM Constanţa), autor a şapte goluri. Cele două reprezentative se întâlniseră şi miercuri seară, când, după trei reprize de câte 20 de minute, scorul a fost egal, 31-31. Tricolorii au intrat într-o scurtă vacanţă până pe 3 ianuarie, când vor relua pregătirile pentru dubla cu Belarus, programată pe 11 şi 15 ianuarie, contând pentru calificarea în play-off-ul Campionatului Mondial. Serbia pregăteşte participarea la CE, turneu final pe care îl va găzdui în perioada 15-29 ianuarie.

„Serbia, aşa cum a pierdut în această seară (n.r. - joi), putea la fel de bine să câştige partida, însă într-un joc mai alert se întâmplă ca cineva să facă diferenţa, exact atunci când ai cea mai mare nevoie“, a declarat Vasile Stîngă, referindu-se la meciul foarte bun reuşit de portarul Ionuţ Ciobanu. Pentru România au evoluat: Ciobanu (21 intervenţii, 3x7m), T. Stănescu; Şimicu 7g, Talas, Mihalcea, Ghiţă şi Florea - câte 3g, Novanc şi Mihai - câte 2g, Ghionea şi Dospinescu - câte 1, Dragnea, Fenici, Onyejekwe, Păiuş, A. Stamate şi Savenco.