Handbaliştii tricolori au debutat cu o înfrîngere la Cupa “Panonia”

Sport 30 Octombrie 2009 / 00:00 568 accesări

Reprezentativa de handbal masculin a României a pierdut, aseară, scor 32-40 (13-21), întîlnirea cu Serbia, în cadrul Memorialului “Marian Cozma“ - Cupa “Panonia“, competiţie care se desfăşoară în aceste zile în Ungaria. Partida a fost una controlată încă din primele minute de puternica reprezentativă a Serbiei, care a condus cu 7-1, în min. 9, interul Vujin fiind imposibil de oprit de apărarea noastră. Scorul pauzei a fost în cele din urmă 21-13 pentru Serbia, deşi cu şapte minute înainte de finalul primului act, România se apropiase la cinci goluri, 9-14. Mitanul secund a aparţinut tot sîrbilor, care, în min. 39, şi-au mărit avansul la nouă goluri, 26-17. Serbia nu a întîmpinat niciun fel de probleme pînă la final, impunîndu-se meritat, cu 40-32. În echipa Serbiei au evoluat şi foştii coechipieri ai lui Marian Cozma la MKB Veszprem, Vujin şi Zarko Sesum, ultimul fiind grav rănit la rîndul său în altercaţia din 8 februarie, din oraşul maghiar Veszprem, care a dus la decesul handbalistului român. Au marcat - pentru România: Ghionea 8g, Georgescu, Sadoveac, Irimescu şi I. Stamate - cîte 3g, Fenici, Csepreghi, Sabou, Ciubotariu şi Toma - cîte 2g, Rohozneanu şi A. Stamate - cîte un gol; pentru Serbia: Vujin 8g, Ilici, Toskic şi Markovic - cîte 6g, Sesum 4g, Stojovic 3g, Tubic, Stojanovic şi Kojic - cîte 2g, Vilovski - un gol. Tot ieri, în celălat meci al turneului, Ungaria - Tunisia 28-28 (15-13).

Programul partidelor - vineri: România - Tunisia (ora 17.30, în direct la Sport Klub), Ungaria - Serbia (ora 19.00, în direct la Sport Klub); sîmbătă: România - Ungaria (ora 13.00, în direct la Sport Klub), Tunisia - Serbia.