Handbaliştii tricolori au ratat calificarea la barajul pentru CM 2013

Handbal (m) / Preliminarii CM 2013: BELARUS - ROMÂNIA 28-23

Sport 16 Ianuarie 2012 / 00:00 535 accesări

După două participări consecutive la Campionatul Mondial de handbal masculin, 2009 şi 2011, România va privi doar la televizor turneul final al CM din 2013. Duminică, la Minsk, în partida retur contând pentru calificarea la barajul care ar fi putut permite o nouă prezenţă la cea mai importantă competiţie handbalistică, România a pierdut, ieri, scor 23-28 (12-15), în faţa Belarusului. Succesul de la Bucureşti, 25-22 în meciul tur, păstra vii speranţele calificării pentru tricolori, iar după primele 30 de minute de ieri, de la Minsk, Popescu şi compania erau încă în cărţi, chiar dacă Belarusul avea un avans de trei lungimi, 15-12. Au urmat, din păcate, zece minute dezastruoase în debutul părţii secunde, perioadă în care România nu a reuşit să înscrie, primind în schimb şase goluri! Cu Rutenka în mare formă, dar şi cu o apărare visătoare şi un atac naiv al României, gazdele au condus chiar şi cu zece goluri, 26-16, în min. 52. Tricolorii au revenit în final, pe fondul relaxării bieloruşilor, dar nu au mai putut decât să limiteze diferenţa de pe tabelă, scor 28-23 pentru Belarus, care se califică la barajul pentru Mondiale.

„Am venit aici să ne facem meseria. Din păcate, este încă o calificare ratată. Începutul reprizei a doua a fost foarte greu şi cred că acolo s-a pierdut meciul. Nu ştiu ce s-a întâmplat cu noi. A fost o ceaţă totală. Nu ştiu dacă Belarus e mai bună ca noi, dar azi ne-a bătut. Rutenka a fost foarte bun azi, un adevărat profesionist, trebuie să luăm notiţe şi să învăţăm. Pentru niciun sportiv nu este plăcut să stea pe canapea şi să se uite la TV la un Campionat Mondial“, a declarat la finalul meciului Marius Novanc. Selecţionerul Vasile Stîngă a lăsat să se înţeleagă că îşi va prezenta demisia. „La ultima şedinţă a Comisiei Tehnice am promis ceva antrenorilor şi mă voi ţine de cuvânt, dar nu spun acum ce. Acesta este sportul. Cei mai deştepţi câştigă“, a afirmat Stîngă.

Pentru România au evoluat: Popescu (5 intervenţii), Pralea (3 intervenţii); Ghionea 5g (1x7m), Fenici 4g, Ghiţă şi Novanc - câte 3g, Şimicu 2g, Talas, Florea, A. Stamate, Onyejekwe, Csepreghi şi Şania - câte 1g, Mihalcea, Savenco şi Mihai.