Haos în fotbalul din Grecia

Fotbal

Sport 03 Martie 2016 / 19:29 488 accesări
Fanii lui PAOK Salonic au declanșat „iadul” pe stadionul Toumba

Partida tur din semifinalele Cupei Greciei, dintre PAOK Salonic şi Olympiakos Pireu, a fost suspendată cu două minute înaintea finalului, după ce suporterii echipei gazdă au invadat terenul şi s-au bătut cu forţele de ordine. Incidentele de la Salonic au început atunci când jucătorul Robert Mak, de la gazde, a fost eliminat şi s-a îndreptat spre arbitrul de rezervă pentru a-i strânge mâna, însă oficialul a refuzat. Se pare că mijlocașul slovac, care nu primise un penalty clar în minutul 86, a făcut un gest nelalocul lui față de arbitru și de aceea a văzut cartonașul roșu. În acel moment, suporterii lui PAOK au început să arunce cu fumigene în teren, iar meciul nu s-a mai putut relua. Ulterior, ultrașii au pătruns pe teren şi s-au luat la bătaie cu forţele de ordine. Meciul de miercuri seară a fost suspendat la scorul de 2-1 pentru Olympiakos. Arbitrul a trimis echipele la vestiare, iar după 10 minute a vrut să reia jocul, dar nu s-a putut.

Patronul clubului din Pireu, Ivan Savvidis, a declarat că nu îşi va lăsa echipa să joace returul programat la începutul lunii viitoare. PAOK riscă să piardă la masa verde meciul cu Olympiakos sau chiar să fie eliminată din Cupa Greciei. Asemenea evenimente sunt des întâlnite în fotbalul grec. În acest sezon, inclusiv derby-ul Panathinaikos Atena - Olympiacos Pireu a fost abandonat înainte să înceapă, din cauza incidentelor cauzate de suporterii „verzilor”.

Joi, ministrul adjunct al Sporturilor, Stavros Kontonis, a recomandat suspendarea tuturor meciurilor de fotbal din Grecia. Ca urmare, jocul dintre AEK Atena şi Atromitos, care ar fi trebuit să se dispute joi seară tot în prima manşă a semifinalelor Cupei Greciei, a fost anulat printr-o decizie a lui Stavros Kontonis, conform site-urilor oficiale ale celor două cluburi.