Hattrick Henin şi Nadal la Roland Garros !

Sport 11 Iunie 2007 / 00:00 805 accesări

Pentru al treilea an la rînd, belgianca Justine Henin şi-a reconfirmat supremaţia pe zgura pariziană. Lidera clasamentului WTA s-a impus, sîmbătă, în finala 2007 de la Roland Garros, fără drept de apel în faţa frumoasei surprize a actualei ediţii, Ana Ivanovic. Aflată la prima finală de Grand Slam a carierei, sîrboaica a fost copleşită de emoţii şi a cedat, cu 1-6, 2-6, în faţa mult mai experimentatei adversare. Henin a lichidat conturile în 65 de minute şi a bifat al patrulea titlu la Paris, după cele din 2003, 2005 şi 2006. Ajunsă la şasea victorie de Grand Slam a carierei, Justine Henin a cîştigat un cec în valoare de un milion de euro şi 1.000 de puncte WTA. Belgianca a egalat performanţa Monicăi Seleş, care a cîştigat de trei ori consecutiv competiţia franceză, în 1990, 1991 şi 1992. Dintre spectatorii finalei feminine, nu au lipsit cei mai galonaţi tenismani români, Ilie Năstase şi Ion Ţiriac. Ca şi în anul precedent, Justine Henin n-a cedat niciun set în drumul spre victorie. Ultima sportivă care a izbutit să-i ia un set belgiencei la Roland Garros a fost Maria Şarapova, în 2005, în faza optimilor de finală.

Ca şi Henin, Rafael Nadal a semnat şi el al treilea titlu consecutiv la Roland Garros. Victima ibericului din finala masculină de duminică a fost, ca şi anul precedent, liderul mondial Roger Federer, pe care Nadal l-a învins cu 6-3, 4-6, 6-3, 6-4. Partida a durat trei ore şi 10 minute, Federer rămînînd cu palida consolare că este singurul jucător de la actuala ediţie care cîştigă un set în faţa spaniolului. În 2005, Nadal participa în premieră la Roland Garros, iar de atunci nu a pierdut nici un joc pe zgura pariziană. Prin succesul de ieri, Rafael Nadal a egalat performanţa lui Bjorn Borg, care se impunea la Paris timp de trei ani la rînd (1978, 1979 şi 1980).