HC Dobrogea Sud a pierdut meciul decisiv cu Dinamo

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 29 Aprilie 2018 / 17:15 1521 accesări
HCDS va evolua în turneul locurilor 5-8

Duminică, în sala „Dinamo” din București, formația Dinamo București, campioana en titre, a învins, cu scorul de 31-28, pe HC Dobrogea Sud Constanța, obținând calificarea în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin. Partida decisivă pentru accederea în penultimul act al campionatului a fost una extrem de disputată, la pauză HCDS conducând cu scorul de 16-14. În repriza a doua echilibrul s-a menținut până în minutul 50, atunci când Dinamo s-a desprins la trei goluri, 27-24. Jucătorii pregătiți de Sandu Iacob și Marko Isakovic au ratat egalarea, iar gazdele s-au distanțat decisiv la 29-26, pentru a se impune în final cu 31-28. Golurile echipei constănţene au fost reuşite de Cutura 8, Crnoglavac 5, Vujovic 5, Vujadinovic 4, Toma 2, Nikolic 2, Soare 1 şi Ignat 1.

Într-un alt meci din play-off, jucat sâmbătă, întâlnirea decisivă dintre CSM București și SCM Politehnica Timișoara a fost câștigată de formația bucureșteană, scor 29-21 (15-9).

Miercuri, 2 mai, HCDS va juca pe teren propriu, în Sala Sporturilor, cu Dunărea Călărași. În celălalt meci din turneul locurilor 5-8 se vor întâlni SCM Politehnica Timișoara și CS Minaur Baia Mare.

Programul semifinalelor: CSA Steaua București - CSM București și AHC Potaissa Turda - Dinamo București.

Partidele din penultimul act și din turneul locurilor 5-8 sunt programate la 2, 6 și 10 mai.