HC Dobrogea Sud continuă lupta pentru semifinalele Ligii Naţionale

Handbal masculin / Liga Naţională, play-off

Sport 10 Aprilie 2017 / 21:27 1494 accesări
Veteranul Dalibor Cutura a marcat golul victoriei, contabilizând nouă reuşite în confruntarea de luni

Partidă interzisă cardiacilor, luni seară, în Sala Sporturilor din Constanța, în prima fază a play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin. Al doilea meci dintre echipele HC Dobrogea Sud Constanța și HC Odorhei a fost unul care i-a ţinut cu sufletul la gură pe iubitorii handbalului, iar la final bucuria a fost maximă în tabăra constănţeană. După ce HC Odorhei a câştigat prima întâlnire, scor 27-22, formaţia constănţeană era obligată să învingă, pentru a continua duelul ce va stabili echipa calificată în semifinale. Iar la capătul celor 60 de minute tabela de marcaj a arătat scorul de 28-27 în favoarea gazdelor, după ce la pauză oaspeţii au condus cu 16-14. Experimentatul Dalibor Cutura a avut nervii tari cu şapte secunde înaintea finalului, fructificând o aruncare de la 7 metri, iar Ionuţ Rudi Stănescu a respins şi ultima aruncare, contribuind din plin la superba victorie, prin cele... 15 intervenţii salvatoare, inclusiv trei aruncări de la 7 metri.

REVENIRE SPECTACULOASĂ ÎN REPRIZA A DOUA

Jucătorii antrenaţi de Vlad Caba au început curajos întâlnirea de la Constanţa şi s-au desprins la trei goluri, conducând cu 5-2 şi 6-3. HCDS a reuşit egalarea în minutul 14, 7-7, şi a preluat pentru prima oară conducerea în minutul 19, scor 10-9. În finalul primei reprize a urmat o nouă serie favorabilă pentru echipa din Odorheiu Secuiesc, de la 13-13 oaspeţii marcând de trei ori consecutiv, iar la începutul părţii a doua a jocului HC Odorhei s-a distanţat la patru goluri, 23-19, în minutul 49. Totul părea pierdut pentru formaţia constănţeană, moment în care paradele lui Ionuţ Rudi Stănescu au menţinut în joc echipa gazdă. Handbaliștii pregătiți de Aihan Omer au recuperat pas cu pas şi au egalat în minutul 52, scor 25-25, pentru ca ultimele secunde să stabilească învingătoarea, care a fost Handbal Club Dobrogea Sud Constanţa, cu scorul de 28-27.

Pentru HCDS au marcat Cutura 9 goluri, Crnoglavac 7g, Angelovski 4g, Toma 3g, Soare 3g, Buricea 1g şi Rakcevic 1g. Portarul Dane Sijan a avut şi el şase intervenţii salvatoare, inclusiv o aruncare de la 7 metri.

În urma acestui rezultat, echipa care va face pasul în penultimul act al întrecerii din actualul sezon al Ligii Naționale se va decide joi, 13 aprilie, la Odorheiu Secuiesc, la finalul meciului decisiv.