HC Dobrogea Sud, în sferturile de finală ale Cupei României

Handbal masculin

Sport 08 Decembrie 2019 / 20:56 1181 accesări
Handbaliştii constănţeni sunt la un pas de Final Four-ul Cupei României

HC Dobrogea Sud Constanţa a câştigat duminică seară, la Făgăraş, întâlnirea cu echipa locală CSM, din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Handbaliştii antrenaţi de Djordje Cirkovic și George Buricea s-au impus cu scorul de 32-27, la pauză 19-14. Au evoluat pentru HCDS: Iancu şi Vasile 1 gol - Chiuffa 10g, Malinovic 2g, Buricea, Nikolic 3g, Chikovani 2g, Andrei 3g - Nistor 5g (3x7m), Simovic, Mocanu 4g, Ignat, Rotaru, Ilie 1g şi Csog 1g. La 15 decembrie se vor disputa partidele din sferturi, care vor stabili echipele calificate în turneul Final Four al Cupei României. Tragerea la sorţi este programată marţi, la Bucureşti.

„Le mulțumim celor care au venit să ne susțină aici la Făgăraș, dar și celor care știm că ne-au urmărit în transmisiunea de pe facebook. Mă bucur că i-am răsplătit pentru susținerea lor cu un joc bun și cu această calificare în sferturile de finală. Ne-am făcut noi meciul ușor pentru că l-am abordat foarte serios de la început. Îi așteptăm acum pe fanii noștri să umple Sala Sporturilor la meciul cu Minaur Baia Mare”, a declarat preşedintele Ionuţ Rudi Stănescu pentru site-ul oficial al clubului constănţean.

Joi, 12 decembrie, în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 18.25 (în direct la TVR 1), HCDS va întâlni pe Minaur, în prima etapă a returului Ligii Naţionale.

Duminică, în etapa a 13-a din Seria B a Diviziei A, HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenori George Buricea şi Enis Murtaza) a câştigat, în Sala Sporturilor, meciul cu CSM București DivA, scor 34-29, la pauza 13-15. Tot duminică, CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga) a jucat pe teren propriu şi a trecut de CSA Steaua II Bucureşti, scor 35-28 (19-13).