HC Dobrogea Sud o va înfrunta pe HC Odorhei, în play-off

Handbal masculin / Liga Naţională, etapa a 26-a

Sport 01 Aprilie 2017 / 23:10 1231 accesări
Laurenţiu Toma a înscris de cinci ori în meciul de sâmbătă

Întâlnirea dintre Handbal Club Dobrogea Sud Constanța și CSM București, disputată sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga Națională de handbal masculin, a fost una pe muchie de cuţit, învingătoarea fiind decisă în ultimele secunde ale confruntării. Handbaliștii pregătiţi de Aihan Omer au cedat la limită, scor 23-24, la pauză 11-10. HCDS a început bine prima repriză, în care a condus cu 4-1 şi 10-5, însă a slăbit ritmul şi a intrat la cabine cu un singur gol avantaj. Oaspeţii au marcat de patru ori consecutiv, de la 9-10 trecînd la conducere cu 13-11 la începutul reprizei secunde, iar cursa de urmărire a gazdelor s-a materializat spre final, atunci când HCDS a condus cu 22-21 şi 23-22. Din păcate, handbaliştii constănţeni au irosit ultimele atacuri, iar bucureştenii au punctat decisiv, pentru 24-23, obţinând victoria de care aveau nevoie pentru a încheia sezonul regulat pe poziţia a treia.

Pentru HCDS au marcat Toma 5 goluri, Crnoglavac 5g, Soare 5g, Rakcevic 3g, Vujadinovic 2g, Angelovski 1g, Rohozneanu 1g şi Celica 1g.

În urma acestui rezultat, HCDS va întâlni în play-off pe HC Odorhei, prima partidă fiind programată miercuri, în deplasare.

„Sunt mulţumit de modul în care au evoluat jucătorii mei. Din păcate nu ne-a ieşit rezultatul. Sperăm să ne îmbunătăţim jocul în următoarele meciuri şi să le abordăm cu mai multă încredere şi luciditate. Nu ne interesa pe cine urma să întâlnim în play-off, pentru că avem în lot jucători de valoare şi experimentaţi, care pot înfrunta orice adversar şi vom juca la victorie”, a declarat antrenorul formaţiei constănţene, Aihan Omer.

Celelalte rezultate din etapa a 26-a: AHC Dunărea Călăraşi - AHC Potaissa Turda 27-27 (15-14), Dinamo Bucureşti - CSA Steaua Bucureşti 24-29 (14-14); sâmbătă: HC Vaslui - CSM Satu Mare 26-23 (14-9), CSU Suceava - SCM Politehnica Timişoara 30-27 (13-14), HC Odorhei - CSM Focşani 2007 33-26 (14-15). CSM Făgăraș a stat în această rundă.

Clasament: 1. Dinamo 59p, 2. Potaissa 53p, 3. CSM Bucureşti 52p, 4. HC Odorhei 50p, 5. HC DOBROGEA SUD 44p, 6. Vaslui 37p, 7. Timişoara 35p, 8. Călăraşi 32p, 9. Suceava 30p, 10. Steaua 29p, 11. Focşani 20p, 12. Făgăraş 7p, 13. Satu Mare 4p.

Programul partidelor din play-off: Dinamo Bucureşti - AHC Dunărea Călăraşi, AHC Potaissa Turda - SCM Politehnica Timişoara, CSM Bucureşti - HC Vaslui şi HC Odorhei - HC Dobrogea Sud Constanța.

TURDA, VICTORIE ÎN SFERTURILE CHALLENGE CUP

Potaissa Turda a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe HB Dudelange (Luxemburg), cu scorul de 32-29 (17-20), în manşa tur a sferturilor de finală din Challenge Cup. Returul va avea loc duminică, 2 aprilie, de la ora 18.00, tot la Turda.